Tęcza w Słupsku zniszczona. Wandalom wystarczyła tylko chwila

Tęcza w Słupsku zniszczona. Wandalom wystarczyła tylko chwila

Po lewej stronie oryginalna tęcza (fot. Cepelin Books), po prawej zniszczona (fot. Obserwator Słupsk).
Po lewej stronie oryginalna tęcza (fot. Cepelin Books), po prawej zniszczona (fot. Obserwator Słupsk).
Marcin Watemborski
06.07.2022 06:20, aktualizacja: 06.07.2022 08:29

W miniony poniedziałek nad ranem, w Słupsku jedno z przejść dla pieszych nabrało kolorów tęczy. Nie trzeba było długo czekać, by ktoś ją zniszczył. Dość jasno pokazuje to podejście części społeczeństwa.

W Słupsku przy ulicy Szarych Szeregów jedno z przejść dla pieszych nabrało kolorów. Zamiast tradycyjnych białych pasów pojawiły się kolorowe: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy, symbolizujące równouprawnienie dla społeczności LGBT.

Z wpisów w mediach społecznościowych wynika, że niektórym pomysł się bardzo spodobał, inni byli obruszeni i mówili, że takie zachowanie jest przejawem niszczenia miasta. Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku poinformował, że niebawem pasy ponownie wrócą do swojej tradycyjnej formy.

Zanim jednak doszło do ponownego namalowania białych pasów, doszło do aktu agresji wymierzonej w kolorową formę. Ktoś próbował częściowo zamalować pasy czarnym sprayem. Pojawiły się napisy "STOP LGBT" i inne, które obrażały w wulgarny sposób społeczność LGBTQ+.

Sama tęcza jako flaga społeczności LGBT ma swój początek w końcówce lat 70. XX wieku, gdy Gilbert Baker zaprojektował ją jako symbol równouprawnienia osób nieheteronormatywnych. Oryginalna flaga zawierała 8 kolorów – na samej górze był różowy pas, który został usunięty ze względu na problemy z dostaniem tkaniny w tej barwie.

Co ciekawe, najczęściej jest używana wersja z 6 kolorami – taka, jak została namalowana na przejściu w Słupsku. W wersji z 7 pasami, między fioletem, a niebieskim, był kolor indygo.

Każda z barw ma swoją symbolikę:

  • różowy – seksualność
  • czerwony – życie
  • pomarańczowy – ukojenie
  • żółty – światło słońca
  • zielony – natura
  • indygo – spokój i harmonia
  • fioletowy – duchowość

Materiały podesłane przez czytelniczkę.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)