Tęcza w Słupsku zniszczona. Wandalom wystarczyła tylko chwila

Tęcza w Słupsku zniszczona. Wandalom wystarczyła tylko chwila06.07.2022 06:20
Po lewej stronie oryginalna tęcza (fot. Cepelin Books), po prawej zniszczona (fot. Obserwator Słupsk).
Po lewej stronie oryginalna tęcza (fot. Cepelin Books), po prawej zniszczona (fot. Obserwator Słupsk).

W miniony poniedziałek nad ranem, w Słupsku jedno z przejść dla pieszych nabrało kolorów tęczy. Nie trzeba było długo czekać, by ktoś ją zniszczył. Dość jasno pokazuje to podejście części społeczeństwa.

W Słupsku przy ulicy Szarych Szeregów jedno z przejść dla pieszych nabrało kolorów. Zamiast tradycyjnych białych pasów pojawiły się kolorowe: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy, symbolizujące równouprawnienie dla społeczności LGBT.

Z wpisów w mediach społecznościowych wynika, że niektórym pomysł się bardzo spodobał, inni byli obruszeni i mówili, że takie zachowanie jest przejawem niszczenia miasta. Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku poinformował, że niebawem pasy ponownie wrócą do swojej tradycyjnej formy.

Zanim jednak doszło do ponownego namalowania białych pasów, doszło do aktu agresji wymierzonej w kolorową formę. Ktoś próbował częściowo zamalować pasy czarnym sprayem. Pojawiły się napisy "STOP LGBT" i inne, które obrażały w wulgarny sposób społeczność LGBTQ+.

Sama tęcza jako flaga społeczności LGBT ma swój początek w końcówce lat 70. XX wieku, gdy Gilbert Baker zaprojektował ją jako symbol równouprawnienia osób nieheteronormatywnych. Oryginalna flaga zawierała 8 kolorów – na samej górze był różowy pas, który został usunięty ze względu na problemy z dostaniem tkaniny w tej barwie.

Co ciekawe, najczęściej jest używana wersja z 6 kolorami – taka, jak została namalowana na przejściu w Słupsku. W wersji z 7 pasami, między fioletem, a niebieskim, był kolor indygo.

Każda z barw ma swoją symbolikę:

  • różowy – seksualność
  • czerwony – życie
  • pomarańczowy – ukojenie
  • żółty – światło słońca
  • zielony – natura
  • indygo – spokój i harmonia
  • fioletowy – duchowość

Materiały podesłane przez czytelniczkę.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)