Teleskop Hubble’a dostarczył nowe niesamowite zdjęcia kosmosu. Oto, co kryje się w przestrzeni wokół nas
05.10.2017 08:16, aktual.: 05.10.2017 11:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Teleskop Hubble’a zarejestrował kosmiczne (dosłownie!) zdjęcia. Nowy materiał rzuca trochę światła na system Arp 269, czyli twór powstały po zderzeniu galaktyk NGC 4490 i NGC 4485 sprzed milionów lat.
NASA każdego tygodnia dostarcza coraz nowsze i bardziej interesujące zdjęcia kosmosu. Oprócz Arp 269, w minionym tygodniu udało się dokonać dokładniejszej obserwacji komety C/2017 K2 Panstarrs. Jest ona oddalona od Ziemi o ponad 2,4 miliarda kilometrów.
Dlaczego jest to tak pasjonujące? Chodzi o to, że ta kometa jest kluczem do poznania i zrozumienia obiektów wychodzących poza Obłok Oorta. Ta prastara kometa (jest pozostałością po wczesnym Układzie Słonecznym) pozwoli na lepsze poznanie historii Układu i sposobu jego formowania. Naukowcy szacują, że znajduje się ona w odległości od 300 do 100 000 jednostek kosmicznym od Ziemi, przez co dokładna analiza jest niemalże niemożliwa.
Niektóre komety przelatujące przez środek Układu Słonecznego również pomagają w badaniu sposobu jego formowania. Dzięki ciągłej pracy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a możemy stale poznawać tajniki wszechświata. Europejska Agencja Kosmiczna otrzymała również interesujące dane na temat powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko z sondy Rosetta.
Kolejnym sukcesem są zdjęcia, dostarczone przez teleskop VLT, który sfotografował mgławicę NGC 7009, czyli Mgławicę Saturn. Znajduje się ona w odległości 5000 lat świetlnych od Ziemi. Jej struktura jest niesamowita wizualnie i pozwoli na kontynuację badań nad mgławicami planetarnymi.