Teleskop Hubble’a sfotografował galaktykę oddaloną o 67 milionów lat świetlnych

Od 30 lat Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostarcza nam zdjęć i danych na temat kosmosu. Właśnie zostały opublikowane kolejne interesujące informacje. Dotyczą one tego, jak wygląda oddalona od Ziemi o 67 milionów lat świetlnych galaktyka NGC 2275.

Teleskop Hubble’a sfotografował galaktykę oddaloną o 67 milionów lat świetlnych
Źródło zdjęć: © © NASA / ESA
Marcin Watemborski

08.07.2020 | aktual.: 09.07.2020 09:46

Agencje kosmiczne NASA oraz ESA podają, że galaktyka spiralna NGC 2275 wygląda bardzo delikatnie, a ze zdjęć zrobionych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a można wyczytać najnowszą historię formowania gwiazd w jej obrębie. O powstawaniu nowych ciał niebieskich świadczą liczne rozbłyski w obszarze galaktyki. Co ciekawe – w jej centrum nie ma żadnej jasnej gwiazdy, a jedynie gazy, z których takowe powstają.

Widać jednak schemat, w którym zmierza formowanie NGC 2275 - a właściwie zmierzało, bo światło, które widzimy, musiało wędrować do nas aż 67 milionów lat. Zapewne obecnie cały twór wygląda inaczej, ale na bazie zdjęć z Teleskopu Hubble’a naukowcy są w stanie wysnuć wiele wniosków.

Na stronie NASA czytamy o zbiorze jasnych, młodych gwiazd rozłożonych na delikatnych, kształtujących się ramionach galaktyki spieralnej, które są przeplatane ciemnymi pasami pyłu. Każde z zalążków ramion ma swój początek w centralnym, gazowym punkcie NGC 2275, który ciągle się obraca.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)