Teleskop Hubble’a ujął bardzo szczegółowe zdjęcie Saturna. Jego pierścienie są piękne
27.07.2020 10:57, aktual.: 27.07.2020 13:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Teleskop Hubble’a pełni swoją misję od 30 lat i przemierzył już wiele kilometrów, orbitując wokół Ziemi. Dzięki temu, że jego orgita jest na wysokości ponad 600 km, ma doskonały widok na przestrzeń kosmiczną. Najnowsze zdjęcie Saturna uchwycone przez maszynę wprawia w osłupienie.
Zdjęcie Saturna zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a powstało z odległości 1,35 miliarda kilometrów od Ziemi. To niesamowite, że mimo tak ogromnej odległości, urządzenie jest w stanie zarejestrować w szczegółowy sposób tę planetę oraz jej pierścienie. Na fotografii widać północną półkulę Saturna, który pochyla się ku Słońcu. Mimo tego, że na Ziemi panuje teraz lato, to na Saturnie jest inaczej. Średnia temperatura na tej planecie wynosi -178 stopni Celsjusza.
Piękne kadry zdradzają wiele nowych rzeczy na temat Saturna. Wcześniej naukowcy nie widzieli czerwonawej poświaty na północnej półkuli. Badacze z NASA podejrzewają, że może być to związane z gazem, który miejscowo reaguje ze światłem słonecznym lub jest to fotochemiczna poświata planety. Na dole natomiast widać lekko błękitny odcień.
Amy Simons z NASA mówi, że możliwość obserwowania zmian pór roku na Saturnie to coś wspaniałego. Co ciekawe, oprócz samej planety widać tu 2 z 83 księżyców planety. Mała kropka na dole to Enceladus, natomiast ta po prawej stronie to Mimas.