Teleskop Hubble’a nie daje o sobie zapomnieć. Obserwuje młodą gwiazdę o ogromnej masie

W ostatnich miesiącach częściej zachwycamy się obrazami z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (James Weebb Space Telescope, JWST), lecz Kosmiczny Teleskop Hubble’a (Hubble Space Telescope, HST) nie przeszedł do lamusa. NASA właśnie pokazała zdjęcia bardzo młodej gwiazdy, wręcz obiektu protogwiezdnego, który już ma niesamowitą masę. Agencja kosmiczna postanowiła przyjrzeć mu się bliżej.

Obsszar OH 339.88-1.26, w którym widać protogwiazdę.
Obsszar OH 339.88-1.26, w którym widać protogwiazdę.
Źródło zdjęć: © ESA, NASA | HST
Marcin Watemborski

OH 339.88-1.26 jest formacją, z której w przyszłości powstanie potężna gwiazda. Obiekty protogwiezdne składają się z gazu i pyłów, które zapadają się pod wpływem sił grawitacji. Ten proces skutkuje rozpoczęciem kształtowania się jądra gwiazdy, które z czasem nabiera masy.

Agencje kosmiczne NASA oraz ESA obserwują dokładnie OH 339.88-1.26. Zwracają uwagę, że na zdjęciu z HST widać obszar, który emituje światło mikrofalowe – to ten ciemny pionowy pas na środku. Takie zjawisko nazywa się "maser". Występuje ono naturalnie w różnych warunkach astrofizycznych. Dodatkowym przykładem może być biegun północy Jowisza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do badania OH 339.88-1.26 NASA wykorzystało instrument Wide Field Camera 3 zainstalowany na HST. Sam obiekt protogwiezdny znajduje się w odległości ok. 8,9 tys. lat świetlnych od Ziemi w gwizdozbiorze Ołtarza. Jest to część obserwacji HST, która ma za zadanie dokładne zbadanie odkrytych obszarów gwiazdotwórczych. Sama protogwiazda G339.388-1.26 jest bardzo młoda i cały czas zbiera masę. Naukowcy przewidują, że finalnie będzie miała ok. 20 mas Słońca.

Co ciekawe, na tle innych gwiazd i protogwiazd, obiekty G339.88-1.26 wcale nie jest aż tak masywny. Naukowcy spotkali się już z takimi, które mają po 30, a nawet 50 mas Słońca. Sam Kosmiczny Teleskop Hubble’a obserwował podobne obiekty już dawno. Jednym z ciekawszych obszarów nieba jest mgławica IC 2631 w gwiazdozbiorze Kameleona.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)