Teleskop Hubble’a przesłał niezwykłe zdjęcie w wysokiej rozdzielczości

NGC 6544 w ujęciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
NGC 6544 w ujęciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | ESA
Marcin Watemborski

26.06.2023 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uwielbiamy zdjęcia z kosmosu. Patrzenie na tysiące kolorowych gwiazd, mgławic i planet działa niezwykle kojąco. Mamy coś dla wszystkich miłośników takich obrazów. Kosmiczny Teleskop Hubble’a zrobił wspaniałe zdjęcie i jest ono dostępne do wglądu w wysokiej rozdzielczości.

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nie mamy na celu rozczarowanie nikogo. Teleskopy kosmiczne przeważnie udostępniają zdjęcia w bardzo niskich rozdzielczościach i brakuje na nich szczegółów. Takie jest ograniczenie technologiczne, które współcześnie trudno jest przeskoczyć.

Zatem 19-megapikselowe zdjęcie zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (Hubble Space Telescope, HST) jest uważane za wysoką rozdzielczość. Oczywiście w porównaniu do kilkusetmegapikselowych średnioformatowych bezlusterkowców to mało, ale to trzeba traktować zupełnie inaczej. Dodajmy, że współczesny Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest wyposażony w lepsze narzędzia obrazujące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdjęcie przedstawia ono kulistą gromadę gwiazd NGC 6544 (GCL 87, ESO 521-SC28), znajdującą się w gwiazdozbiorze strzelca. Jest ona oddalona od Ziemi o ok. 8 tys. lat świetlnych, od Słońca o 9,8 tys. lat świetlnych i 16,6 tys. lat świetlnych od środka Drogi Mlecznej. Na obrazie zobaczymy bardzo dużo małych gwiazd i kilka większych. Mają one przeróżne kolory – zarówno ciepłe, jak i chłodne. Bez problemu można zauważyć ich zagęszczenie na prawo od centrum obrazu.

Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA), zdjęcie to jest połączeniem danych z dwóch instrumentów obrazujących HST i dwóch osobnych obserwacji. Za pierwszą z nich odpowiada narzędzie Advanced Camera for Surveys, zaś za drugą Wide Field Camera 3. W przypadku wcześniejszej obserwacji astronomowie koncentrowali się na okolicy mgławicy Laguna, która ma ogromny wpływ na zmiany w pobliskiej gromadzie gwiazd.

Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ma wielkość 109 Mb i można je ściągnąć ze strony internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)