Teleskop Hubble’a ujął najjaśniejszy rozbłysk promieni gamma w historii. Nie pozostawia wątpliwości

Teleskop Hubble’a ujął najjaśniejszy rozbłysk promieni gamma w historii. Nie pozostawia wątpliwości

Rozbłysk gamma GRB 221009A, określony mianem BOAT.
Rozbłysk gamma GRB 221009A, określony mianem BOAT.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
31.03.2023 11:49

Naukowcy z NASA mówią, że mamy do czynienia z rozbłyskiem gamma typu BOAT, czyli najjaśniejszym w historii. Jest to najsilniejszy wyrzut, który uderzył kiedykolwiek w ludzką cywilizację. Na dodatek Kosmiczny Teleskop Hubble’a ujął go na zdjęciu i widać go jak na dłoni.

Rozbłysk promieni gamma wystąpił w październiku 2022 roku Było to najjaśniejsze takie zjawisko w historii, oznaczone przez naukowców skrótem BOAT (ang. brightest of all time). Za zarejestrowanie GRB 221009A odpowiada instrument Wide Field Camera 3. Rozbłysk będzie wędrował przez ok. 1,9 mld lat, zanim dotrze do Ziemi.

Rozbłysk gamma GRB 221009A widziany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Rozbłysk gamma GRB 221009A widziany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.© NASA

Eric Burns z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie mówi, że zjawisko jest olbrzymie i żaden naukowiec nigdy czegoś takiego nie widział. Fizyk podkreśla, że taki rozbłysk promieni gamma może się zdarzyć raz na 10 tys. lat. Istnieje prawdopodobieństwo, że uderzy to w ludzką cywilizację, lecz do tego jeszcze dużo czasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozbłyski promieniowania gamma są niewidoczne dla ludzkiego oka, lecz przepotężne. Występują one często w kosmosie, ale nie tak mocne. Naukowcy mówią, że sygnał, który odebrali, był wymierzony dokładnie w Ziemię, co potwierdziły teleskopy kosmiczne rozmieszczone w różnych miejscach. Poszukiwanie źródła trwa.

Eksperci wyjaśniają, że prawdopodobnie są dwa typy rozbłysków promieniowania gamma. Jedne trwają kilka sekund, drugie nawet do kilku minut. Krótsze mogą być wynikiem zderzeń gwiazd neutronowych, dłuższe natomiast wysyłają czarne dziury podczas powstania (tuż po zapadnięciu się i śmierci gwiazdy). Rozbłysk, z którym mamy do czynienia, należał do tych dłuższych, więc być może za kilka tygodni uda się dostrzec przepiękną supernową.

Jeśli wspomniana formacja już powstała, to jest bardzo subtelna, a jej światło stłumione. Jeśli naukowcy dostrzegą rozbłysk świetlny, potwierdzi się pierwotna teoria.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)