Ten film ma prawie 100 lat. Pasjonat dodał mu koloru i poprawił jakość

Ten film ma prawie 100 lat. Pasjonat dodał mu koloru i poprawił jakość
Marcin Watemborski

27.01.2022 12:18, aktual.: 26.07.2022 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Film, który zobaczycie, został nagrany podczas budowy Empire State Building w 1930 roku. Widać na nim nie tylko to, jak wyglądał ówczesny Nowy Jork, ale też ciekawe standardy pracy i zabezpieczeń, które nijak dzisiaj by nie przeszły. BHP nie było wówczas mocną stroną budowlańców.

Miłośnik obróbki filmów i ich odnawiania z Holandii, który kryje się pod pseudonimem RickFilmRestoration zajmuje się swoją pasją od ponad 15 lat. Swoimi umiejętnościami przewyższa niejednego profesjonalistę, co udowadniają nagrania na jego kanale w serwisie YouTube.

Jednym z jego dzieł jest zrekonstruowany film z budowy Empire State Building, nagrany w 1930 roku. 22-minutowe nagranie zostało nie tylko pokolorowane, ale również usunięto z niego artefakty, zwiększono rozdzielczość, a obraz zyskał współczesną stabilność kadru. Cały klip jest właściwi kompilacją innych historycznych nagrań dotyczących ogromnej budowy. Zobaczymy wiele interesujących chwil.

Stunning footage of the construction of New York's Empire State Building in color (opened in 1931)

Na miejscu Empire State Building stał wcześniej znany hotel Waldorf-Astoria, który przeniesiono pod nowy adres. Rozbiórka budynku zaczęła się 22 stycznia 1930 roku, a budowa nowego wystartowała ledwie 1,5 miesiąca później.

Postawienie ogromnego Empire State Building zajęło budowniczym tylko 13,5 miesiąca! Nawet dzisiaj tempo prac wprawia w osłupienie. Zjawiskowy okaz architektury został otwarty 1 maja 1931 roku. Budynek miał oryginalnie 381 metrów wysokości i 102 piętra.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)