Ten negatyw czekał 70 lat na wywołanie. Fotograf szuka osób ze zdjęć

Ten negatyw czekał 70 lat na wywołanie. Fotograf szuka osób ze zdjęć
Marcin Watemborski

16.12.2020 13:33, aktual.: 16.12.2020 14:33

Irlandzki fotograf William Fagan kupił 7 lat temu zabytkową Leikę III. Wraz z aparatem otrzymał starego typu kasetkę na film 35 mm. Przez cały ten czas w środku był film, który w końcu udało się wywołać. Zobacz zdjęcia, które się na nim znalazły.

Leica III, którą upił William Fagan, została wyprodukowana około 1935 roku. Był to jeden z pierwszych naprawdę dopracowanych aparatów małoobrazkowych. Wraz z nią dostał kasetkę Leica FILCA, w której był schowany naświetlony film. Przez 7 lat fotograf nie interesował się tym tematem, aż w końcu zaniósł go do wywołania. Nie wiedział przez cały czas, czego mógł się spodziewać.

Wywoływaniem 70-letniego negatywu zajęło się laboratorium w Dublinie. Pracownicy zdecydowali się na proces wywoływania statycznego, czyli bez mieszania chemii. Po godzinnej kąpieli w specjalnym roztworze, film był gotowy. Okazało się, że efekt wyszedł bardzo dobrze i wciąż można było zobaczyć zdjęcia.

Obraz

Fagan przekazał kadry Mike’owi Evansowi, który opublikował je na swojej stronie we wrześniu 2020 roku. Na filmie zachowały się 22 zdjęcia, a tylko 2 z nich były niemożliwe do odczytania. To, co na nich widać wydaje się zwyczajne, ale ma sporą wartość dokumentalną.

Na większości zdjęć widać młodą kobietę, psa oraz starszego mężczyznę. Pojawia się również kabriolet BMW 315, który był produkowany w latach 30. XX wieku. Wygląda na to, jakby bohaterowie ze zdjęć robili je podczas objazdowej podróży po Europie. Niestety, póki co wciąż nie wiadomo, kim byli ludzie z zapomnianej rolki. Evans oszacował na podstawie wyglądu dworca w Zurychu, że wyprawa pary odbyła się około 1950 roku.

Obraz

Fagan postawił sobie za punkt honoru odnalezienie informacji o bohaterach zdjęć z zabytkowej Leiki. Prawdopodobnie bohaterowie już nie żyją, ale być może ktoś z ich krewnych rozpozna te twarze.

Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)