Ten obiektyw jest tak szeroki, że ”widzi” to, co jest z tyłu!

Ten obiektyw jest tak szeroki, że ”widzi” to, co jest z tyłu!

Ten obiektyw jest tak szeroki, że ”widzi” to, co jest z tyłu!
Marcin Watemborski
21.02.2019 10:44, aktualizacja: 26.07.2022 15:56

Roger Cicala jest miłośnikiem rozkładania i składania sprzętu fotograficznego. Tym razem na jego warsztat trafiły fragmenty różnych obiektywów. Konstruktor postanowił złożyć najszersze ”rybie oko”, jakie tylko będzie mógł.

Obiektyw C-4 Precision Optics 4.9 mm f/3.5 ”hyperfisheye” to ciekawostka złożona przez Rogera Cicalę z LensRentals. Jest to najszerszy obiektyw typu rybie oko, jaki kiedykolwiek powstał. Jest oczywiście w pełni mechaniczny i tak szeroki, że ”widzi” nawet to, co jest za aparatem.

Assembling the Widest Fisheye Lens Ever

Najszerszy obiektyw na świecie

Obraz

Normalne obiektywy fisheye pozwalają na około 180 stopni widzenia (15 mm), a rektalinetarne 11 mm pozwoli na 120 stopni. Hyperfisheye Rogera ma pole widzenia o szerokości aż 270 stopni. Najbliższym kuzynem obiektywu Cicali jest wyprodukowany w latach 70 Nikkor 6 mm f/2.8, który miał pole widzenia równe 220 stopniom, ważył 5 kilogramów i kosztuje obecnie około 100 000 dolarów.

Obraz
Obraz

Według konstruktora, jego obiektyw powinien być ostrzejszy niż Nikkor, dawać mniejsze zniekształcenia i winietowanie oraz być oczywiście znacznie tańszy. Chociaż z drugiej strony sam przedni element kosztuje około 5000 dolarów. Cicala pierwszy raz wspomniał o tworzeniu tego obiektywu prawie 4 lata temu – 1 kwietnia 2015 roku – lecz wtedy nikt nie wziął tego na poważnie.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)