Teraz możecie mieć GPS w aparatach Pentaxa

Teraz możecie mieć GPS w aparatach Pentaxa
Teraz możecie mieć GPS w aparatach Pentaxa
Łukasz Łusiak

02.06.2011 14:15, aktual.: 01.08.2022 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

PENTAX O-GPS1 to odbiornik GPS o niewielkich rozmiarach, ale sporych możliwościach - od tradycyjnego geotagowania po funkcję śledzenia i fotografowania ciał niebieskich.

PENTAX O-GPS1 to odbiornik GPS o niewielkich rozmiarach, ale sporych możliwościach - od tradycyjnego geotagowania po funkcję śledzenia i fotografowania ciał niebieskich.

Pentax O-GPS1 został zaprojektowany do użytku z lustrzankami cyfrowymi Pentax. Wystarczy założyć urządzenie na gorącą stopkę lustrzanki tego producenta. Póki co moduł jest kompatybilny z tylko trzema modelami: K-5, K-r oraz 645D.

Obraz

To niewielkie (4,8 x 3,3 x 5,8 cm) urządzenie kosztuje 250 dolarów (około 695 złotych), a wyposażono je w następujące funkcje:

  • GPS - do łatwego zapisywania podstawowych danych dotyczących lokalizacji zdjęć. Są więc dane o szerokości, długości czy wysokości geograficznej, z dokładnością do 10 metrów.
  • Funkcja ASTROTRACER - do łatwego wykonywania zdjęć astronomicznych. System stabilizacji aparatu (Shake Reduction) oblicza ruch gwiazd, planet i innych obiektów, używając danych z GPS oraz danych z czujników aparatu, a następnie przesuwa matrycę aparatu w celu synchronizacji poruszających się obiektów. W rezultacie gwiazdy i inne obiekty przechwytywane są jako stałe punkty, a nie rozmazane smugi, nawet podczas długich ekspozycji.
  • Prosta nawigacja wskazująca dane lokalizacji miejsca docelowego - oblicza kierunek i odległość od ustalonego przez nas miejsca docelowego (można je wprowadzić z komputera lub ze zdjęcia) i tam prowadzi.
  • Funkcja elektronicznego kompasu. Kierunek północy zawsze będzie wyświetlany na naszym monitorze, dzięki czemu podczas podróży nigdy się nie zgubimy.
Obraz

Moduł PENTAX O-GPS1 aktualizuje dane z jednosekundowym opóźnieniem. Uruchomienie urządzenia zajmuje ok. 5 sekund, chyba że robimy to na "zimno", wtedy może potrwać nawet do 40 sekund. Za zasilanie modułu odpowiada pojedyncza bateria typu AAA. Na takim akumulatorze popracujemy w zależności od warunków używania od 7 do 12 godzin. Według zapewnień producenta dzięki dodatkowym uszczelnieniom moduł ma działać nawet w złych warunkach pogodowych, na przykład podczas lekkiego deszczu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)