Terra - 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych już w grudniu

Terra - 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych już w grudniu

Sudan (fot. Marcin Jamkowski)
Sudan (fot. Marcin Jamkowski)
Piotr Dopart
17.10.2011 10:30, aktualizacja: 01.08.2022 14:29

W dniach od 3 do 4 grudnia odbędzie się 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra pod patronatem m.in. Fotoblogii. Impreza przygotowana przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów - podróżników-fotografów, organizatorów wypraw eksploracyjnych do Azji - skupić ma miłośników podróży, którzy będą mieli szansę zobaczyć zdjęcia, usłyszeć opowieści podróżującej pary i posłuchać muzyki z całego świata.

Teraz TERRA po raz jedenasty

Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie to przegląd profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata. Kluczem doboru pokazów jest jakość prezentacji fotograficznych, komentarza, przemyślana kompozycja i dobór ilustrującej muzyki. Według organizatorów, na pierwszym miejscu jest przekazanie pasji i emocji autorów. Festiwal ma za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.

Kuba (fot. Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus)
Kuba (fot. Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus)

Pierwsza edycja Terry odbyła się w grudniu 2001 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie i od tego czasu festiwal co roku gromadzi liczną publiczność, od czwartej edycji zmuszając organizatorów do poszukiwania coraz większych sal - od Muzeum Etnograficznego przez Centrum Olimpijskie, Kinotekę i kino Luna do kina Wisła w 2010 roku.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w pokazie Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa, aby poznać specyfikę Kuby: m.in. ulice Hawany i Trynidadu, plantację trzciny cukrowej i głębiny Zatoki Świń, a także zatańczyć przy dźwiękach salsy.

Ania i Robb Maciąg udokumentują z kolei ośmiomiesięczną rowerową wyprawę Jedwabnym Szlakiem - z Turcji do Chin, przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

Marek Tomalik pokaże reportaż na temat Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii, a przyrodnik-fotograf Grzegorz Leśniewski w postaci diaporamy przedstawi przyrodę wschodniej Polski.

Australia (fot. Marek Tomalik)
Australia (fot. Marek Tomalik)

Monika Witkowska zaprezentuje efekty polarnej wyprawy jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, przybliżając m.in. kulturę Eskimosów i przedstawiając ciekawostki związane z odwiedzanymi regionami.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie ukażą historię i krajobrazy zachodniej Turcji - wędrując szlakiem licyjskim, autorzy dokumentowali ślady antycznych kultur, meczety, a także przeprawę przez góry Taurus i pobyt w Kapadocji.

Anna i Marcin Szymczakowie wraz z 4-letnią Igą opowiedzą, jak podróżując śladami Marco Polo, dotarli do zakątków Chin Zachodnich przez pustynię Badai Jaran, góry Bogda Shan i tybetańskie klasztory.

Chiny (fot. Anna i Marcin Szymczakowie)
Chiny (fot. Anna i Marcin Szymczakowie)

Festiwal zamknie prezentacja na temat egzotycznego Sudanu. Przygotowana została przez Marcina Jamkowskiego, który był m.in. świadkiem odkrywania nubijskich grobowców i kościołów, tańczył z derwiszami i wspinał się w górach Taka.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-4 grudnia 2011 w kinie Wisła w Warszawie przy pl. Wilsona 2. Bilet na jeden pokaz będzie kosztował 15 zł, zaś karnet na jeden dzień - 45 zł. Przedsprzedaż biletów i karnetów odbywa się od 5 października przez Internet, za pośrednictwem formularza na stronie festiwalu.

Arktyka (fot. Monika Witkowska)
Arktyka (fot. Monika Witkowska)

Organizatorem Festiwalu jest Terra Incognita Agencja Podróżnicza Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów - podróżników, autorów wystaw fotograficznych i książek, prekursorów profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Wśród sponsorów znajdują się Klub Podróży Horyzonty, JanySport, Wings Platinum 4, Ceneria.pl i Perfect. Patroni medialni: Fotoblogia.pl, a także Magazyn Turystyki Górskiej "n.p.m.", National Geographic Traveler, Geoblog.pl, Fotogea.com, ImprezyPodroznicze.pl, plFoto.com, GoPlanet.pl oraz Travel Channel.

Program festiwalu

Sobota 3 grudnia 2011

  • godz. 11.00 - 12.30 - KUBA - MUZEUM NIESPEŁNIONYCH MARZEŃ - Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
  • godz. 13.30 - 15.00 - TYSIĄC SZKLANEK HERBATY - ZAPISKI Z JEDWABNEGO SZLAKU -Ania i Robb Maciąg
  • godz. 16.00 - 17.30 – AUSTRALIA, GDZIE KWIATY RODZĄ SIĘ Z OGNIA - Marek Tomalik
  • godz. 18.30 - 20.00 - PRZEZ PUSZCZE I BAGNA - PRZYRODA POLSKI WSCHODNIEJ - Grzegorz Leśniewski

Niedziela 4 grudnia 2011

  • godz. 11.00 - 12.30 - TURCJA ZACHODNIA - NA STYKU EUROPY I AZJI - Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
  • godz. 13.30 - 15.00 - ARKTYCZNY REJS - JACHTEM U CZUKCZÓW, ESKIMOSÓW I INUITÓW - Monika Witkowska
  • godz. 16.00 - 17.30 - ŚLADAMI MARCO POLO - CHINY POZA UTARTYMI SZLAKAMI - Anna i Marcin Szymczakowie
  • godz. 18.30 - 20.00 - SUDAN - POTOP W KRÓLESTWIE KUSZ - Marcin Jamkowski
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)