Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery

28 czerwca 2016 w ośrodku firmy Orbital ATK, agencja NASA pomyślnie przeprowadziła test zapłonu rakiety QM-2. Niewiele osób wiedziało, że obok przeprowadzono równie spektakularny test kamery HiDyRs-X.

Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery
Źródło zdjęć: © Źródło: youtube.com
Mikołaj Rożek

Problem z rejestrowaniem bardzo jasnych obiektów czy źródeł światła jest znany większości fotografów i filmowców. Konwencjonalne metody pozwalają co najwyżej mocno zmniejszyć wartość ekspozycji, ale sprawia to, że duża część sceny zostaje skryta w ciemności. W przypadku rejestracji płomieni wydobywających się z ogona potężnej rakiety mamy przed sobą nie lada wyzwanie.

Obraz
© ujęcie bez użycia HiDyRsX @ NASA

Rewolucyjny projekt NASA, kryjący się pod nazwą High Dynamic Range Stereo X, w skrócie HiDyRS-X, przewiduje skonstruowanie zaawansowanych kamer 3-D HDR. Najistotniejszą kwestią do zrealizowania jest umożliwienie nagrywania jednocześnie kilku obrazów o różnej wartości ekspozycji naraz, w wysokiej jakości. Takie rozwiązanie zapewni dostęp do analizy obszarów zarejestrowanego materiału, które do tej pory były poza zasięgiem. Test prototypu HiDyRs-X odbył się wraz z próbnym uruchomieniem dopalacza rakiety QM-2 w ośrodku firmy Orbital ATK w stanie Utah.

Obraz
© ujęcie zarejestrowane przy pomocy HiDyRsX @ NASA

Jedną z trudności, przed jaką stanął zespół operatorów HiDyRs-X, był ogromny stres związany z jedyną możliwością nagrania odpalenia rakiety, który można wykonać raz, nie da się go przerwać ani zrestartować. Ponadto zaraz po rozpoczęciu testu i włączeniu kamery okazało się, że zawiódł automatyczny wyzwalacz czasowy. Na szczęście zespół szybko wykrył błąd i wyzwolono nagrywanie manualnie, aczkolwiek eksplozja była tak potężna i głośna, że kable zasilające kamerę się odczepiły.

SLS SRB QM-2 static test

Pomimo kilku wpadek udało się zarejestrować rewelacyjny materiał i udowodnić, że opracowywana technologia użyta w HiDyRs-X działa i może przynieść szereg nowych możliwości nagrywania i analizowania zapłonów rakiet. Dla porównania, powyżej, możecie obejrzeć test rakiety zarejestrowany konwencjonalnie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)