TIME uznał aparaty Kodaka i Polaroida najważniejszymi gadżetami wszech czasów

TIME uznał aparaty Kodaka i Polaroida najważniejszymi gadżetami wszech czasów

TIME uznał aparaty Kodaka i Polaroida najważniejszymi gadżetami wszech czasów
Źródło zdjęć: © © CC / [commons.wikimedia.org](https://commons.wikimedia.org)
Marcin Watemborski
09.05.2016 14:25, aktualizacja: 26.07.2022 19:04

Dwoma najważniejszymi gadżetami wszech czasów są według magazynu TIME aparaty, ponieważ „zmieniły kierunek fotografii na dobre”. Zobaczcie, na czym polegała przełomowość, którą zapoczątkowały produkty Kodaka i Polaroida.

Na 27 miejscu listy TIME Top 50 znalazł się aparat Polaroid OneStep. Kiedy został wprowadzony na amerykański rynek, w 1977 roku, był pierwszym niedrogim aparatem natychmiastowym, którego można było używać bez znajomości specjalnych technik fotograficznych. Bardzo szybko stał się on jednym z najlepiej sprzedawanych aparatów w Stanach Zjednoczonych.

Mimo popularności Polaroida i tego, że był on pierwowzorem Instagrama, miejsce 8 należy do aparatu Kodak Brownie. Absolutnie nie jestem zaskoczony tym wyborem, ponieważ Brownie był definicją hasła Kodaka „Ty wciskasz przycisk, my robimy resztę”. Pierwsza wersja miała 2 czasy – 1/którąś tam sekundy (niestety to było dość losowe) oraz czas B; 2 przysłony i 2 wizjery (do pionu oraz poziomu). Zdjęcia były wykonywane na filmie średnioformatowym w formacie 6 x 9 cm.

Obraz
© © CC / [commons.wikimedia.org](https://commons.wikimedia.org)

Piękno Brownie polegało na tym, że był pierwszym aparatem, który pozwolił fotografom wyjść ze studia, pozbyć się statywów oraz rozpowszechnić fotografię na skalę masową. Gdyby nie on, dzisiejsza fotografia nie byłaby taka sama.

Pełną listę możecie zobaczyć na stronie magazynu TIME.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)