Timelapse nocnego nieba pokazuje jak dużym problemem jest zanieczyszczenie światłem
16.12.2019 08:43, aktual.: 26.07.2022 15:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy kiedykolwiek widziałeś gwiazdy? Po obejrzeniu tego filmu uświadomiłam sobie, że moje wspomnienie najbardziej rozgwieżdżonego nieba to jeszcze nic.
Mało jest osób obojętnych na piękno gwiaździstego nieba. Noc spadających gwiazd staje się niemalże wydarzeniem narodowym. Mieszkańcy dużych miast szukają miejsc z daleka od świateł, aby obserwować niebo. Najpiękniejsze zdjęcia zjawisk astronomicznych powstają na odludziach, a fotografowie przemierzają często wiele kilometrów, by zrobić zdjęcie Drogi Mlecznej.
Fotograf i filmowiec Asif Islam postanowił pokazać zjawisko zanieczyszczenia światłem. W tym celu zrealizował timelapse nocnego nieba. Na miejsca jego realizacji wybrał te, w których gwiazdy są kompletnie niewidoczne i stopniowo przemieszczał się w coraz bardziej odludne miejsca. Tym sposobem powstał ponad 3-minutowy film w rozdzielczości 8K.
Where are the Stars? in 8k Ultra HD
Timelapse zatytułowany "Gdzie są gwiazdy?" Asif rozpoczął od Los Angeles, gdzie światła miasta uniemożliwiają zaobserwowanie ciał niebieskich. Stopniowo na filmie widzimy coraz wyraźniejsze gwiazdy. Szczerze mówiąc, już mniej więcej w połowie myślałam, że patrzę na najmniej zanieczyszczone światłem miejsce, a nocne niebo robiło ogromne wrażenie. Ku mojemu zdziwieniu, jeszcze wiele było do zobaczenia. Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nigdy nie miałam okazji być w tak oddalonym od cywilizacji miejscu jak Wielka Kotlina, w której zrobione zostały ostatnie zdjęcia.
Zanieczyszczenie światłem to duży problem zwłaszcza w USA, Japonii oraz Europie. Nadmierna emisja światła w nocy ma negatywny wpływ nie tylko na obserwację nieba, ale również na funkcjonowanie roślin, zwierząt i ludzi. Za pomocą strony darksitefinder.com można sprawdzić poziom zanieczyszczenia światłem w dowolnym miejscu na świecie. W Polsce działa projekt "Ciemne niebo", którego celem jest ochrona miejsc wolnych od zanieczyszczenia światłem oraz wspieranie racjonalnych rozwiązań w zakresie oświetlenia.