To się nazywa stabilizacja! Pustułka zawisła w powietrzu

To się nazywa stabilizacja! Pustułka zawisła w powietrzu

To się nazywa stabilizacja! Pustułka zawisła w powietrzu
Marcin Watemborski
11.06.2019 07:05, aktualizacja: 26.07.2022 15:46

Na pewno nie raz widzieliście filmiki ze ”stabilizacją optyczną” kury. W porównaniu do umiejętności, które prezentuje ten samiec pustułki zwyczajnej, to nic! To prawdziwy łowca.

Niecodzienna stabilizacja w naturze

W fotografii często koncentrujemy się na nieporuszonych ujęciach – zaczynaliśmy od fotografii ”naziemnej”, aż w końcu doszliśmy do robienia zdjęć z powietrza za pomocą dronów. Te latające aparaty są wyposażone w systemy stabilizacji lotu oraz osobne, które dbają o nieporuszone zdjęcia. Najlepszym sposobem na zrozumienie działania żyroskopów i gimbali jest obserwowanie natury.

Anthony Roberts używa do fotografowania ptaków korpusu Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem Canon EF 100-400 mm f/4-5.6 L IS USM, który ma wbudowaną stabilizację. Jakby nie patrzeć – samiec pustułki zwyczajnej z rodziny sokołowatych, zjada tę opcję na wstępie. Ten okaz fotograf wypatrzył w okolicach South Stack na brytyjskiej wyspie Anglesey.

Pustułki zwyczajne są bardzo popularne

Pustułka zwyczajna to średniej wielkości ptak z rodziny sokołowatych, który zamieszkuje praktycznie całą Europę, aż po wysokie Alpy. Ich populacja sięga zakresem do Azji Wschodniej (z wyjątkiem koła podbiegunowego) oraz Afryki (na południe od Sahary). Największą liczebność ptaków można zaobserwować w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Coraz więcej pustułek pojawia się na obszarze wschodnioeuropejskich miast.

Średnia długość ciała z dziobem i ogonem waha się od 33 do 37 cm, a rozpiętość skrzydeł to 68-78 cm. Sam ogon potrafi mieć do 18 cm. Masa pustułek jest niewielka: samce do 230 g, samice do 280 g.

Charakterystyczną cechą pustułek zwyczajnych jest ich umiejętność zawiśnięcia w powietrzu. Ptak wtedy trzepocze skrzydłami, a długi ogon pomaga w gwałtownym wykonywaniu powietrznego zwisu, co doskonale widać na filmie Anthony’ego.

Ciekawostką jest nazwa zwierzęcia. Pochodzi ona od rosyjskiego słowa ”pustoj”, oznaczającego ”głupi”. To określenie nadali pustułkom sokolnicy, którzy nie byli w stanie wyszkolić ptaków do polowania na inne ptaki. Według myśliwych te zwierzęta nie miały zdolności do nauki, ich brak wynikał z taktyku pustułek i sposobu latania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)