To się nazywa wielki format! Giles Clement robi ambrotypy o wielkości 50x40 cm

To się nazywa wielki format! Giles Clement robi ambrotypy o wielkości 50x40 cm
Źródło zdjęć: © © Giles Clement / [Instagram](https://www.instagram.com/gilesclement/)
Marcin Watemborski

24.01.2019 11:14, aktual.: 24.01.2019 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Giles Clement lubi eksperymentować z techniką mokrego kolodionu oraz fotografią wielkoformatową. Kiedyś zdarzyło mu się zamontować ogromny aparat do drona, tym razem jednak poszedł w techniki szlachetne i zbudował własnoręcznie ogromy aparat, który pozwala mu bawić się obrazem tak, jak chce i jak lubi.

Pierwsza wersja aparatu wielkoformatowego Gilesa Clementa była wykonana z drewna, a miech się nie składał. Po 1,5 roku fotograf stwierdził, że trzeba wykonać coś porządniejszego i wziął się za budowę konstrukcji z metalu wraz ze składanym miechem. Kosztowało to sporo pracy i aż 6 tygodni wolnego czasu.

Nowa, ulepszona konstrukcja została wycięta z metalu maszynowo. Urządzenie to spore kompendium oparte na szynie. Umożliwia przednie i tyle manipulowanie pokłonami za pomocą skręcanego mechanizmu. Matówka jest wyciągana przy pomocy specjalnych gałek, a uczulona pływa kolodionowa wsuwana jest od boku. Całość waży 15 kilogramów i ma około 120 centymetrów długości. Na powyższym filmiku widzicie, jak wygląda sam proces, chociaż trzeba tu zaznaczyć, że jest on przedstawiony na prototypie.

Jeśli Giles ma ochotę fotografować techniką negatywową lub na papierze, to może to zrobić bez problemu wykorzystując specjalne redukcje i kasety. Obiektyw zamocowany do aparatu to Goerz Dogmar 500 mm f/4.5 z 1918 roku. Oprócz tego, fotograf dysponuje jeszcze szkłami 350 mm f/16 (szeroki kąt) oraz 737 mm f/8.

Trzeba przyznać, że ten sprzęt robi wrażenie, a jego konstruktor potrafi go w pełni wykorzystać. Zobaczcie te piękne i proste portrety, które Giles wykonuje w domowym studio. Coś pięknego!

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)