To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy

To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy

To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy
Marcin Falana
05.06.2017 13:09, aktualizacja: 26.07.2022 18:28

Okazuje się, że to wcale nie Kodak wynalazł pierwszy aparat z automatycznym pomiarem ekspozycji. Autorem pierwszego patentu na aparat, z automatyką, był Einstein i Bucky.

Serwis Petapixel wynalazł bardzo ciekawy fakt z historii fotografii. Pięć lat przed pierwszym automatycznym aparatem Kodak Super Six-20, Albert Einstein otrzymał patent na aparat, który automatycznie określa ekspozycję.

Einstein razem z niemieckim radiologiem Gustavem Bucky opracowali niezależnie od Kodaka swój aparat, który mierzył światło i ustawiał automatycznie ekspozycję. Pomimo pewnych podobieństw między aparatami, rysunki dołączone do patentu pokazują, że aparat Einsteina pracował na innej zasadzie.

Obraz

W swoim projekcie naukowiec wykorzystał sensor fotoelektryczny, który także wynalazł. Światło z fotografowanej sceny wpada do soczewki pomocniczej i spada na sensor fotoelektryczny. W głównym obiektywie zamontowano płytkę o różnej przejrzystości, coś w rodzaju gradientu, która przesuwa się zgodnie z ilością światła, co pozwala na sterowanie ekspozycją.

Albert Einstein był nie tylko wybitnym fizykiem, ale także wynalazcą, koniec końców jego ojciec prowadził firmę zajmującą się technologiami elektrycznymi, poza tym Einstein spędził trochę czasu, pracując dla szwajcarskiego urzędu patentowego. Aparat Einsteina nie doczekał się jednak realizacji i pozostał w świecie ciekawych projektów i patentów. Pełny opis patentu możecie przeczytać na stronie Google Patents.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)