To zdjęcie podbija Internet. Kryje się za nim mroczna historia

To zdjęcie podbija Internet. Kryje się za nim mroczna historia

Zdjęcie szympansa przytulającego mangustę
Zdjęcie szympansa przytulającego mangustę
Źródło zdjęć: © Natural History Museum | Christian Ziegler
17.09.2022 11:38, aktualizacja: 17.09.2022 17:02

Fotograf Christian Ziegler uchwycił to niezwykłe zdjęcie szympansa, który wygląda, jakby przytulał mangustę. Chociaż wiadomo, że te zwierzęta są z natury łagodne, to historia kryjąca się za zdjęciem nie jest wcale kolorowa.

Zdjęcie przedstawia młodego samca szympansa karłowatego (bonobo), delikatnie trzymającego szczenię mangusty głęboko w lesie deszczowym. I chociaż ta scena może wyglądać na bardzo czułą i delikatną, to jej początek może być o wiele mroczniejszy. Christian Ziegler współpracuje z ekspertami z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Planka i tak komentuje swoje doświadczenia z szympansami:

"Szympansy karłowate słyną z łagodnego, empatycznego i spokojnego charakteru. Z niewoli wiemy, że bonobo opiekują się osobnikami innymi niż ich własny gatunek. W naturze jednak borykają się m.in. z niedoborami żywności i muszą polować również na różne ssaki, w tym mangusty. (...) Nie zabijają od razu swojej ofiary, ale zaczynają jeść, gdy jest jeszcze żywa."

Ziegler wspomniał również o tym, że zwierzęta te bardzo często łapią mniejsze ssaki, ale nie po to, żeby się nimi opiekować. Wygląda to raczej jakby brały je do niewoli, aby podnieść swój status społeczny i pokazać innym bonobo, że są dobrymi opiekunami. W tym przypadku jednak osobnik ze zdjęcia wypuścił trzymaną mangustę, gdy tylko dołączył do pozostałych szympansów.

Zdjęcie Zeiglera jest jednym z wyróżnionych zgłoszeń w konkursie Natural History Museum 2022 Wildlife Photographer of the Year.

Klaudia Stawska, współpracownik Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)