Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart

Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart07.07.2017 10:24
Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart
Źródło zdjęć: © © National Archives

Amelia Earhart była dziennikarką, poetką i pilotką. Była pierwszą kobietą, która przeleciała samotnie nad Atlantykiem i drugą osobą na świecie, która to zrobiła. Wszystko wskazywało na to, że zginęła w katastrofie samolotu, jednak nowe zdjęcie świadczy o czymś zupełnie innym.

Jedni przypuszczali, że samolot się rozbił, a załoga wraz z wrakiem skończyła na dnie oceanu. Inni uważają, że Amelia Earhart spędziła resztę życia na bezludnej wyspie. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że została schwytana przez Japończyków na wyspach Marshalla, gdzie została skazana na śmierć jako szpieg. Pojawiła się również hipoteza, że kobieta wróciła do USA i żyła pod przybranym nazwiskiem.

Amelia Earhart pozuje w kabinie swojego samolotu.
Źródło zdjęć: © © Library of Congress / Wikipedia
Amelia Earhart pozuje w kabinie swojego samolotu.

W zbiorze Archiwów Narodowych USA były agent Departamentu Skarbu, Les Kenny, odnalazł zdjęcie, które pokazuje prawdopodobnie Amelię Earhard oraz Freda Noonana na wyspach Marshalla. Czarno-biała fotografia ”Atol Jaluit” ma wymiary 8 x 10 cala. Eksperci poddali obraz analizie, która wykazała, że jest prawdziwe.

Po prawej stronie zdjęcia widać samolot, co sugeruje, że para nie rozbiła się, a bezpiecznie wylądowała. Póki co nie wiadomo, kto jest autorem tajemniczego zdjęcia, lecz eksperci podejrzewają, że jest to dzieło szpiega.

  • Wierzymy, że została zabrana na Saipan (największa wyspa Marianów Północnych położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego - przyp.red) i że zmarła w niewoli japońskiej. Czego nie wiemy, to jak, oraz kiedy zmarła.
Mężczyzna na zdjęciu odpowiada kształtem nosa oraz linią włosów Fredowi Noonanowi.
Źródło zdjęć: © © [History](http://www.history.com/specials/ameliaearhartthelostevidence)
Mężczyzna na zdjęciu odpowiada kształtem nosa oraz linią włosów Fredowi Noonanowi.

W 1931 roku odbyła lot jeszcze jako pasażer. Rok później podjęła się próby samodzielnej podróży transatlantyckiej – tym razem jako pilot. Dziennikarka wsiadła do jednosilnikowego samolotu Lockhead Vega 5B w Nowej Fundlandii i po prawie 15 godzinach wylądowała w okolicach Londonderry w Irlandii Północnej. Za to osiągnięcie otrzymała wysokie odznaczenia od Kongresu, rządu Francji oraz prezydenta USA Herberta Hoovera.

417851150273632114
Źródło zdjęć: © [Archiwum New York Daily](http://www.gettyimages.com/event/yearssincethedisappearanceofameliaearhart119115846#frontpageofthedailynewsdatedjuly3headlineearhartplanelostpictureid97301265)

W 1937 roku Amelia podjęła próbę lotu dookoła świata wzdłuż równika. Jeśli lot zakończyłby się powodzeniem, Earhart zostałaby pierwszą kobietą na świecie, której się to udało. W samolocie Lockhead L-10 Electra towarzyszył jej nawigator Fred Noonan. Po 40 dniach podróży para straciła niestety kontakt radiowy nad Pacyfikiem. Mimo tego że rząd USA natychmiast podjął poszukiwania – samolotu, pilotki ani nawigatora nie odnaleziono.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)