Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart

Amelia Earhart była dziennikarką, poetką i pilotką. Była pierwszą kobietą, która przeleciała samotnie nad Atlantykiem i drugą osobą na świecie, która to zrobiła. Wszystko wskazywało na to, że zginęła w katastrofie samolotu, jednak nowe zdjęcie świadczy o czymś zupełnie innym.

Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart
Źródło zdjęć: © © National Archives
Marcin Watemborski

07.07.2017 | aktual.: 07.07.2017 18:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedni przypuszczali, że samolot się rozbił, a załoga wraz z wrakiem skończyła na dnie oceanu. Inni uważają, że Amelia Earhart spędziła resztę życia na bezludnej wyspie. Byli i tacy, którzy podejrzewali, że została schwytana przez Japończyków na wyspach Marshalla, gdzie została skazana na śmierć jako szpieg. Pojawiła się również hipoteza, że kobieta wróciła do USA i żyła pod przybranym nazwiskiem.

Amelia Earhart pozuje w kabinie swojego samolotu.
Amelia Earhart pozuje w kabinie swojego samolotu.© © Library of Congress / Wikipedia

W zbiorze Archiwów Narodowych USA były agent Departamentu Skarbu, Les Kenny, odnalazł zdjęcie, które pokazuje prawdopodobnie Amelię Earhard oraz Freda Noonana na wyspach Marshalla. Czarno-biała fotografia ”Atol Jaluit” ma wymiary 8 x 10 cala. Eksperci poddali obraz analizie, która wykazała, że jest prawdziwe.

Po prawej stronie zdjęcia widać samolot, co sugeruje, że para nie rozbiła się, a bezpiecznie wylądowała. Póki co nie wiadomo, kto jest autorem tajemniczego zdjęcia, lecz eksperci podejrzewają, że jest to dzieło szpiega.

  • Wierzymy, że została zabrana na Saipan (największa wyspa Marianów Północnych położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego - przyp.red) i że zmarła w niewoli japońskiej. Czego nie wiemy, to jak, oraz kiedy zmarła.
Mężczyzna na zdjęciu odpowiada kształtem nosa oraz linią włosów Fredowi Noonanowi.
Mężczyzna na zdjęciu odpowiada kształtem nosa oraz linią włosów Fredowi Noonanowi.© © [History](http://www.history.com/specials/ameliaearhartthelostevidence)

W 1931 roku odbyła lot jeszcze jako pasażer. Rok później podjęła się próby samodzielnej podróży transatlantyckiej – tym razem jako pilot. Dziennikarka wsiadła do jednosilnikowego samolotu Lockhead Vega 5B w Nowej Fundlandii i po prawie 15 godzinach wylądowała w okolicach Londonderry w Irlandii Północnej. Za to osiągnięcie otrzymała wysokie odznaczenia od Kongresu, rządu Francji oraz prezydenta USA Herberta Hoovera.

Obraz
© [Archiwum New York Daily](http://www.gettyimages.com/event/yearssincethedisappearanceofameliaearhart119115846#frontpageofthedailynewsdatedjuly3headlineearhartplanelostpictureid97301265)

W 1937 roku Amelia podjęła próbę lotu dookoła świata wzdłuż równika. Jeśli lot zakończyłby się powodzeniem, Earhart zostałaby pierwszą kobietą na świecie, której się to udało. W samolocie Lockhead L-10 Electra towarzyszył jej nawigator Fred Noonan. Po 40 dniach podróży para straciła niestety kontakt radiowy nad Pacyfikiem. Mimo tego że rząd USA natychmiast podjął poszukiwania – samolotu, pilotki ani nawigatora nie odnaleziono.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)