Tokina 400 mm f/8, czyli lustrzany obiektyw w XXI wieku

Tokina 400 mm f/8, czyli lustrzany obiektyw w XXI wieku

Tokina 400 mm f/8, czyli lustrzany obiektyw w XXI wieku
Marcin Watemborski
20.07.2020 09:12, aktualizacja: 20.07.2020 11:12

Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF to manualny obiektyw lustrzany o długiej ogniskowej i małej światłosile. Takie konstrukcje zachwycały kilkanaście lat temu, ale dziś? Tokina zaskoczyła swoją najnowszą premierą wszystkich fotografów. Skąd taki ruch?

Już niebawem na rynku pojawi się obiekty Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF, czyli teleobiektyw z budową lustrzaną, który nie zachwyci nas dużym otworem względnym przysłony. Niewątpliwą zaletą takich konstrukcji jest na pewno ich kompaktowy rozmiar i waga. W tym przypadku to zaledwie 355 gramów i wymiary 77 x 74 mm. Ale czy to szkło na miarę XXI wieku? Oceńcie sami.

W środku obiektywu znajdziemy 6 elementów w 5 grupach, a maksymalne powiększenie wynosi 1:2,5. Nie znajdziemy tu układu autofokusa – szkło jest w pełni manualne. Jeśli mieliście kiedyś doświadczenie z konstrukcjami lustrzanymi, to wiecie, że dają one bardzo specyficzny bokeh – ma on kształt opony (nie jest pełny, a ma dziurkę w środku – jak amerykański pączek).

Obiektyw Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF będzie dostępny w wersji do praktycznie każdego systemu. Producent wymienia wśród nich bagnety: Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X oraz Mikro Cztery Trzecie. Zapewne dzięki adapterom będzie można go również podłączyć do bezlusterkowców z bagnetem Canon RF oraz Nikon Z.

Dostawy obiektywu mają rozpocząć się 7 sierpnia 2020 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)