Tomasz Lazar w finałowej ósemce konkursu Hearst 8x10

Tomasz Lazar w finałowej ósemce konkursu Hearst 8x10

© Tomasz Lazar
© Tomasz Lazar
Olga Drenda
29.03.2013 11:21, aktualizacja: 26.07.2022 20:18

Po roku pełnym sukcesów Tomasz Lazar może cieszyć się z kolejnych osiągnięć. Szczeciński laureat nagrody World Press Photo został wybrany do zwycięskiej ósemki prestiżowego konkursu Hearst 8x10.

To nazwisko regularnie gości na łamach Fotoblogii. World Press Photo, BZ WBK Press Photo, Grand Prix łódzkiego Fotofestiwalu, publikacje w ważnych magazynach na całym świecie – w roku 2012 kariera Tomasza Lazara nabrała imponującego tempa. W bieżącym roku otrzymał kolejne dwa wyróżnienia – reportaż sportowy zdobył nagrodę na BZ WBK Press Photo, a ubiegłoroczny autorski projekt Lazara, „Teatr Życia”, zapewnił mu miejsce w finałowej ósemce konkursu Hearst 8x10.

[solr id="fotoblogia-pl-54986" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2359,emphas-is-wspiera-teatr-zycia-tomasza-lazara" _mphoto="theater-01-54986-252x168-59dd904.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2750[/block]

Konkurs organizowany przez medialnego potentata Hearst (wydawca magazynów takich jak "Harper's Bazaar" czy "Elle") ma na celu wspieranie młodych fotografów. W jury znaleźli się znani fotografowie, jak Matthew Pillsbury czy Timothy White, ale również wpływowi właściciele galerii, kuratorzy i kolekcjonerzy – James Danzinger i Yossi Milo. W tym roku oprócz Tomasza Lazara nagrodzono Laurę Morton, Michaela Massaia, Jordana Baumgartena, Karen Mirandę, Ala Palmera, Kianę Hayero i Caleba Cole'a. Oprócz Brytyjczyka Palmera Lazar jest jedynym laureatem spoza USA i Kanady. Ośmioro kolejnych fotografów otrzymało wyróżnienia honorowe. Prace nagrodzonych i wyróżnionych autorów zostaną wystawione 2 kwietnia w galerii Aleksieja Brodowicza w wieżowcu Hearsta na Manhattanie.

© Tomasz Lazar
© Tomasz Lazar

[solr id="fotoblogia-pl-55177" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://pawellaczny.fotoblogia.pl/2268,jaka-historia-stoi-za-zdjeciami-tomasza-lazara" _mphoto="05-55177-252x168-6e848e741df3657.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2751[/block]

„Teatr Życia” to autorski projekt Lazara, cykl fotografii dokumentalnych, które powstawały na ulicach różnych miast: Warszawy, Berlina i Nowego Jorku, najczęściej podczas imprez halloweenowych, parad, wycieczek, demonstracji. Dominują ludzie w osobliwych przebraniach, którzy niespodziewanie pojawiają się w krajobrazie codzienności. Surrealistyczny klimat fotografii czyni „Teatr Życia” wciągającym spektaklem, sprawiającym wrażenie, jakby dział się na granicy jawy i snu.

Frank A. Bennack, Jr., prezes Hearsta, skomentował wybór finałowej ósemki słowami: „Fotografia była zawsze bardzo istotna dla Hearsta. Publikowaliśmy prace legendarnych artystów, od Richarda Avedona i Lillian Bassman po Williama Kleina i Mary Ellen Mark. Jestem szczęśliwy, mogąc udzielić głosu tym młodym fotografom. Wspaniale będzie dowiedzieć się, dokąd uda im się dojść”. Patrząc na błyskawiczny rozwój kariery Tomasza Lazara, możemy przypuszczać, że przynajmniej jemu uda się osiągnąć wiele.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)