Tomasz Tomaszewski – Sugar Town w warszawskiej Leica Gallery

Tomasz Tomaszewski – Sugar Town w warszawskiej Leica Gallery

© Tomasz Tomaszewski
© Tomasz Tomaszewski
Olga Drenda
26.03.2013 11:27, aktualizacja: 26.07.2022 20:18

Życie małego miasteczka na Jawie od czasów kolonialnych skupia się na produkcji cukru. Tomasz Tomaszewski, jeden z najsłynniejszych polskich fotografów, odwiedził Indonezję, żeby opowiedzieć o tym, jak tryby historii wpływają na pojedynczych ludzi.

Warszawska Leica Gallery, dzięki której mieliśmy niedawno okazję podziwiać prace Elliotta Erwitta, zaprasza na wystawę Tomasza Tomaszewskiego – rezultat jego podróży do Indonezji. Tomaszewski odwiedził małe miasteczko na Jawie, którego życie od lat toczy się wokół produkcji cukru. Przemysł cukrowniczy przyniosły tam holenderskie władze kolonialne. Indonezja, dawna cukrownicza potęga, przegrała handlową bitwę z innymi krajami. Fabryk zostało już niewiele, a te, które działają, opierają się na technologii sprzed stu lat.

© Tomasz Tomaszewski
© Tomasz Tomaszewski

Wraz z innymi dokumentalistami (Alejandro Chaskielberg, James Whitlow Delano, Ed Kashi, Carl de Keyzer, Francesco Zizola) Tomaszewski na zaproszenie fundacji Noorderlicht fotografował codzienność dawnych krajów kolonialnych. „Prezentowane zdjęcia są fragmentem tego, co udało mi się sfotografować w ramach powierzonego zadania. To było jak podróż do przeszłości. Znalazłem się wśród maszyn parowych i archaicznych narzędzi, które 100 lat temu przywieźli na Jawę Holendrzy. Wiele z nich było zepsute. Robotnicy w fabryce pracowali bez ubrań ochronnych, na bosaka. Jednak pomimo panującego tu rozgardiaszu, upału sięgającego 100 stopni i ogromnej wilgotności powietrza produkcja się toczyła. To była dla mnie lekcja, żebym nigdy nie oceniał rzeczy po ich wyglądzie”, mówi fotograf.

Rezultatem podróży do Indonezji jest cykl 40 czarno-białych fotografii, prezentujących codzienne życie mieszkańców miasteczka. Tu życie toczy się wokół produkcji cukru, fabryki są centrum świata. Tomaszewski uchwycił monotonię i wysiłek ciężkiej pracy przy użyciu archaicznych narzędzi, ale też chwile odpoczynku, ochłody, migawki z rzeczywistości dzieci dorastających w cieniu fabryk. "Sugar Town" jest przy okazji opowieścią o tym, jak wielka historia odciska się na życiu małych, lokalnych społeczności i pojedynczych ludzi.

[solr id="fotoblogia-pl-65865" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1740,piekne-pokolenia-modelki-i-ich-matki-galeria" _mphoto="33axwmg-65865-162x168-8969085aeb.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2745[/block]

© Tomasz Tomaszewski
© Tomasz Tomaszewski

[solr id="fotoblogia-pl-65845" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1739,te-zdjecia-to-prawdziwa-ja-fotografia-aleksandry-zaborowskiej-inspiracje" _mphoto="10-65845-224x168-ad8599e2fe6cac4.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2746[/block]

Urodzony w 1953 roku Tomasz Tomaszewski pracował dla „The New York Timesa”, „Sterna” czy „GEO”. Jest laureatem wielu nagród, autorem licznych książek ("OSTATNI: Współcześni Żydzi polscy", "W poszukiwaniu Ameryki", "Cyganie polscy", "W Centrum", "Niezwykła Hiszpania", "Rzut beretem"), uczy fotografii w Polsce i za granicą.

Wystawa: od 4 kwietnia 2013 do 15 maja 2013

Wernisaż: 4 kwietnia 2013 ( czwartek), godz. 19.00

Przegląd portfolio i spotkanie autorskie: 6 kwietnia 2013 (sobota), godz. 19.00

Adres: Leica Store & Gallery Warszawa CH Blue City (+1), Al. Jerozolimskie 179

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)