Tookapic.com, czyli jedno zdjęcie dziennie, codziennie. Kreatywne narzędzie dla fotografów

Tookapic.com, czyli jedno zdjęcie dziennie, codziennie. Kreatywne narzędzie dla fotografów

Tookapic.com, czyli jedno zdjęcie dziennie, codziennie. Kreatywne narzędzie dla fotografów
Źródło zdjęć: © ˆ© Paweł Kadysz / [pwlk.pl](http://pwlk.pl/)
Marcin Watemborski
28.11.2015 09:02, aktualizacja: 26.07.2022 19:25

Tytułowe hasło trafnie opisuję główną zasadę działania znanego portalu tookapic.com stworzonego przez Polaka – Pawła Kadysza. Serwis tworzy i gromadzi społeczność fotografów, którzy potrzebują motywacji do działania oraz sukcesywnego podnoszenia swoich umiejętności.

Obraz
© ˆ© Paweł Kadysz / [pwlk.pl](http://pwlk.pl/)

Najlepszą formą samodoskonalenia jest systematyczność – dzięki portalowi tookapic.com poczujecie się zmotywowani do działania. Konieczność publikowania jednego zdjęcia dziennie zmusza użytkownika strony do świadomego wyboru tego najlepszego, co za tym idzie z dnia na dzień podnosi umiejętności edytorskie oraz uczy pewnego rodzaju pokory podczas fotografowania – uczy myślenia o całości materiału w kontekście ukazania historii, czy spójności publikowanej treści.

Dodatkowym atutem jest faktyczny wzrost umiejętności – trudno przecież osiągać gorsze wyniki ćwicząc codziennie. Nagrodą za sumienność jest album 365 zdjęć z minionego roku, dzięki któremu użytkownik może prześledzić swoją drogę rozwoju.

Obraz
© tookapic.com

Unikalność serwisu polega na tym, że jego twórcy starają się możliwie jak najbardziej utrudnić użytkownikom oszukiwanie, np. wrzucanie zdjęć z jednej sesji na przestrzeni kilku dni. Tookapic zachęca w głównej mierze do prowadzenia projektu na przestrzeni jednego roku, czyli 365 dni. Dzięki wykształconej społeczności wielu użytkowników może znaleźć tam wsparcie w chwilach kryzysu podczas realizacji projektu. Za sumienność każdy z publikujących autorów jest nagradzany – dostaje punkty, oraz kolejne poziomy. Pojawiły się również osiągnięcia za konkretne akcje, np. za wgranie 7 zdjęć pod rząd, czy osiągnięcie 1000 wyświetleń jednego zdjęcia.

Przygoda Pawła z tookapic.com rozpoczęła się latem 2013 roku, kiedy pod wpływem impulsu, którym była przeprowadzka do własnego domu, rozpoczął dokumentowanie nowego rozdziału w życiu. Zaczęło się niewinnie od bloga na Tumblr, gdzie codziennie publikował jedno zdjęcie będące podsumowaniem każdego dnia. Jego założeniem było zamknięcie projektu jeśli opuściłby chociaż jeden dzień, chociaż jedno zdjęcie. W sierpniu 2014 opublikował ostatnie, 365. ujęcie. Paweł mówi, że uczucie, które towarzyszyło zamknięciu tego projektu było niesamowite, lecz wciąż czuł niedosyt – brakowało mu społeczności, która koncentrowałaby się wokół podobnego pomysłu i podobnie jak on – chciałaby stawać się z dnia na dzień lepszymi fotografami. Tak powstała idea portalu tookapic.

Obraz
© ˆ© Paweł Kadysz / [pwlk.pl](http://pwlk.pl/)

Głównymi problemami projektu była na początku kwestia finansowania – założyciele portalu wciąż rozglądają się za zewnętrznymi inwestorami. Oprócz tego we wstępnej fazie działania aplikacji twórcy mieli problem z programowaniem oraz trudno było im znaleźć odpowiednio dużo czasu na rozwój strony oraz pogodzenie tego z projektami dla klientów. Na szczęście cała historia potoczyła się dobrze i obecnie, również dzięki społeczności, serwis funkcjonuje jak powinien. Powstał nawet przy nim drugi – http://stock.tookapic.com/ - który zachęca użytkowników do zamieszczania swoich zdjęć z projektu w celach komercyjnych za darmo lub za niewielką opłatą.

Obraz
© ˆ© Paweł Kadysz / [pwlk.pl](http://pwlk.pl/)

Próbowaliście swoich sił z realizacją podobnego działania? Szczerze mówiąc zazdrościmy cierpliwości i wytrwałości każdemu, komu uda się doprowadzić projekt do końca. Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)