9 darmowych programów do wywoływania plików RAW
16.12.2010 14:15, aktual.: 01.08.2022 14:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pisaliśmy już, że najlepsze programy do obróbki plików RAW to Adobe Lightroom i Camera RAW a na Macach - Apple Aperturte. W Sieci znajdziemy jednak też kilka innych darmowych odpowiedników do obróbki RAW-ów. Wybraliśmy najlepsze z nich.
Pisaliśmy już, że
Ten program jest stanowczym faworytem wśród wszystkich darmowych rozwiązań służących do wywoływania plików RAW. Przynajmniej jeśli chodzi o system Windows. Jego ogromną zaletą jest to, że jest wciąż dynamicznie rozwijany, a sam program w aktualnej wersji 2.4.1 doczeka się niebawem aktualizacji do zupełnie nowej wersji 3.0. Co prawda wersja 2.4.1 jest nieco przestarzała (z września 2009) ale każdy ma możliwość ściągnięcia najnowszej wersji 3 będącej jeszcze w fazie testów.
Raw Therapee ma dużo opcji, wszelkie operacje na kolorze, balansie bieli, naświetleniu, korekcję winetowania, kadrowanie, przeglądanie miniaturek, zapis do plików JPG (8-bit), PNG (8- i 16 bit) i TIF (8 i 16 bit). Dużym plusem jest eż dostepność polskiej wersji językowej.
Jak Raw Therapee radzi sobie z obróbką plików w porównaniu do kilku konkurentów
Able RAWer nie przyda się nikomu, kto posiada jeden z najnowszych modeli aparatu - jak wydaje się po liście obsługiwanych aparatów rozwój zatrzymał się gdzieś w okolicy Canona EOS 400D tudzież Nikona D40x. Jednak taki prosty program może się niektórym przydać. Chociaż mnie do siebie on zupełnie nie przekonał.
DCRAW to bardzo prosty i otwarty program do wsadowej konwersji wielu zdjęć działająca na dodatek tylko w trybie tekstowym. Korzystanie z niego w trybie tekstowym to raczej horror. Na szczęście do DCRAW jest kilka nakładek graficznych, który pozwalają na manipulację ustawieniami w cywilizowany sposób. Jedną z nich jest
To ciekawe rozwiązanie, które obsługuje wszystkie, nawet najnowsze pliki RAW z aparatów różnych producentów. Na razie nie planowane jest przeniesienie go na inną niż Mac OS X platformę, a sam program jest rozwijany na bieżąco. Warto go wypróbować nawet, jeśli nie jest to uniwersalne i pełne narzędzie do obróbki plików RAW.
Kolejne narzędzie dla Maków, szczególnie przydatne przy wsadowym, masowym konwertowaniu plików. Jedną z ciekawych opcji jest zdefiniowanie "gorącego foldera" który jest skanowany co kilka sekund przez RAWkera, a wszystko co się w nim znajdzie i daje przekonwertować, zostanie przerobione wg zadanych wcześniej parametrów.
[AKTUALIZACJA]
Nasi czytelnicy zaproponowali kilka innych programów. Oto one.
Darmowa wersja LE programu nama5 okrojona o sporo funkcji nie jest w tej chwili dostępna do ściągnięcia. Ale nie ma co płakać, bo zamiast niej jest do dyspozycji wersja DEMO z pełną funkcjonalnością. Jedynym ograniczeniem jest możliwość zapisania tylko jednego pliku w czasie jednego uruchomienia programu. Potem trzeba go uruchomić jeszcze raz. Pełną listę funkcji
Ciekawy opensource'owy projekt ze sporymi możliwościami działający jako samodzielny program lub wtyczka do GIMPa. Napisałem, że jest wersja dla Mac OS X ale należy ją traktować ostrożnie, bo jeden z developerów skompilował ją jako bardzo, bardzo wczesną wersję i są z nią problemy. Na stronie znajdziecie ze dwa tutoriale (m.in. do tworzenia efektów podobnych do HDR z pojedyńczego RAWa) i instrukcję po angielsku.
Regularnie rozwijany program głównie dla systemów typu Linux, posiada również wersje dla Windows i Mac OS X ale są wyjątkowo przeterminowane. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to tylko konwerter do plików RAW, a także przeglądarka plików RAW. W przypadku wielu aparatów program darktable może pracować w trybie thetering, w którym zdjęcia przesyłane są do poglądu bezpośrednio po ich zrobieniu. darktable ma również fajnie działającą funkcję konwersji obrazów do wersji czarno-białej.
Kolejny bardzo ciekawy program dostępny na platformę Windows. Planowane są również wersje dla Linuksów oraz Mac OS X, a sam program jest w tej chwili mocno modyfikowany i wzbogacany o nowe funkcje. Zaletą jest możliwość dostosowania wyglądu aplikacji do swoich potrzeb. Jeśli chodzi o jakość konwersji warto rzucić okiem na stronę z kilkoma przykładami.
Pod względem ilości funkcji, łatwości obsługi i zaawansowania Raw Therapee jest bezkonkurencyjny i jego polecam. Macie jeszcze jakieś inne darmowe propozycje? Czym otwieracie pliki RAW?