Kobiety z długą lufą - TOP 5
08.08.2010 22:18, aktual.: 01.08.2022 15:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od początku wynalezienia fotografii zajęcie to było postrzegane jako bardzo kobiece i rzeczywiście było dość popularne wśród płci pięknej. Wiek XX zmienił stereotyp fotografa w mężczyznę dzierżącego statyw i wielki aparat z ogromny obiektywem. Jednak kobiety wciąż z powodzeniem spełniają się tworząc zdjęcia i wychodzi im to świetnie, zarówno w trudnym reportażu w terenie, jak i studyjnym portrecie. Przedstawiamy subiektywny TOP 5 fotografek.
Z pewnością jedna z najbardziej znanych kobiet we współczesnej fotografii mody. Portretuje sławnych, pięknych i bogatych, choć rozpoczynała karierę od dokumentowania sceny muzycznej lat 70-tych. Ostatnio popularna głównie dzięki swoim problemom z długami, które mogły spowodować utratę przez nią praw do swoich zdjęć. Związana z Susan Sontag (zm. 2004), amerykańską pisarką, eseistką, autorką znanego traktatu "O Fotografii".
Skandalistka, eksperymentatorka, odważna dokumentalistka. Jako jedna z pierwszych ukazała półświatek amerykańskich freaków, transseksualistów, osób wykluczonych. Po jej samobójczej śmierci w 1971 roku prawa do zdjęć Arbus przeszły na własność córek, które upubliczniły jedynie wąską część jej twórczości. Na temat życia fotografki pojawiło się wiele spekulacji, jednak ani książka ("Diane Arbus. Biografia" P. Bosworth), ani film z Nicole Kidman ("Fur", reż. Steven Sheinberg), nie zostały autoryzowane przez rodzinę artystki.
Nasza polska Annie Leibowitz PRL-u. W swoim studiu portretowała ówczesne gwiazdy wielkiego i małego ekranu, jej zdjęcia trafiały na okładki poczytnych magazynów, a przed atelier ustawiały się długie kolejki. W 2009 r. nakładem wydawnictwa "Marginesy" ukazała się książka "Nasierowska. FotoBiografia" opisująca historię życia i kariery fotografki.
Fotografka "National Geographic" od 1977 roku. Pracowała w ponad 50 krajach specjalizując się głównie w portretowaniu mieszkańców Azji i Bliskiego Wschodu. Jako jednej z niewielu osób ze świata zachodniego udało jej się sfotografować życie zarówno arabskich kobiet, jak i japońskich gejsz.
Znana i nagradzana fotografka amerykańska, która swą sławę zdobyła głównie dzięki czarno-białym portretom swojej rodziny. Poza popularnością zdjęcia te wzbudziły również liczne głosy krytyki, która uważała je za zbyt wyuzdane, kontrowersyjne i odważne. Sally Man, chociaż w młodości uczyła się od samego Ansela Adamsa, zasłynęła także swoją autorską techniką. Do zdjęć używa ogromnego aparatu z zepsutym obiektywem, a odbitki nierzadko barwi np. w herbacie.