Tratwa ratunkowa dla żyraf. Niezwykłe zdjęcia z Kenii

Tratwa ratunkowa dla żyraf. Niezwykłe zdjęcia z Kenii

Tratwa ratunkowa dla żyraf
Tratwa ratunkowa dla żyraf
Źródło zdjęć: © Save Giraffes Now/Facebook
Karolina Modzelewska
09.12.2020 13:24, aktualizacja: 26.07.2022 14:37

Specjalnie przystosowana tratwa posłużyła do przetransportowania dwóch z ośmiu żyraf ugandyjskich, które utknęły na wyspie Longicharo na jeziorze Baringo. Zwierzęta zostały odcięte od lądu za sprawą niespodziewanego podniesienia się poziomu wód.

Żyrafy trafiły na półwysep 10-lat temu, aby odtworzyć wymarły w regionie gatunek. Niespodziewany wzrost poziomu wody w jeziorze Baringo sprawił, że półwysep zamienił się w wyspę i odciął zwierzęta od lądu.

Pracownicy Ruko Community Conservancy, Kenya Wildlife Service, Northern Rangelands Trust i Save Giraffes Now podjęli wspólne wysiłki, aby rozwiązać problem i przetransportować żyrafy do bezpieczniejszego miejsca. Uznali, że zwierzęta powinny trafić do rezerwatu w obrębie Ruko Conservancy, który jest 1780-ha, ogrodzonym obszarem.

Żyrafy zostały przetransportowane na tratwie

Na początku zwierzęta musiały oswoić się z nowym środkiem transportu, na pokładzie którego miały pokonać około 1,7 km. Pracownicy zaangażowani w transport żyraf cały czas dopracowywali tratwę i starali się, by była maksymalnie bezpieczna dla podróżujących.

Pierwszy transport odbył się na początku grudnia. Z wyspy zabrano żyrafę Asiwę, odizolowana przez wysoką wodę od reszty stada. Następnie przetransportowano młodą samicę Pasakę.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Asiwa będzie mieć teraz towarzystwo, bo przez wodną pułapkę pozostawała odizolowana od innych żyraf przez ponad 1,5 r. Na wyspie znajduje się jeszcze 6 żyraf; 4 dorosłe samice - Nkarikoni, Nalangu, Awala i Nasieku, młodociana samica Susan i dorosły samiec Ilbarnoti. Mamy nadzieję, że zostaną one przetransportowane w ciągu kilku następnych miesięcy" – możemy przeczytać na profilu Save Giraffes Now na Facebooku.

Transport żyraf drogą wodną był jedyną dostępną opcją ich relokacji. Zwierzęta, które trafią do rezerwatu, będą musiały przejść proces aklimatyzacji w nowym miejscu, zanim zostaną wypuszczone na większych obszarach i dołączą do pozostałych przedstawicieli gatunku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)