Trójwymiarowy obraz zamknięty w sześcianie

Trójwymiarowy obraz zamknięty w sześcianie

Trójwymiarowy obraz zamknięty w sześcianie
Kepifil
13.06.2008 13:00, aktualizacja: 02.08.2022 11:12

Wyobraźcie sobie kostkę o długości boku 10 cm, która wyświetla trójwymiarowy obraz obiektu "zamknięty" w niej, a obraz ten może oglądać kilka osób jednocześnie, każda z innej perspektywy. To nie jest wizja Stanisława Lema, lecz urządzenie "gCubic" czyli niewielki wyświetlacz w kształcie sześcianu wyświetlający trójwymiarowe obiekty. Takie urządzenie zostało zaprojektowane przez japoński National Institute of Information and Communications Technology (NICT).

Te świetlne punkty, które widzicie na kostce, to nie są diody LED, ale soczewki, którymi pokryty jest wyświetlacz LCD. Taką technologię naukowcy nazwali metodą zintegrowanej fotografii polegającą na rejestrowaniu obrazu wieloma soczewkami naraz. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu, soczewki na bokach kostki, sprawiają, że wyświetlany obraz znajduje się w jego wnętrzu. W tej chwili naukowcy wykorzystali 3 z 6 dostępnych ścianek, a swoją technologię będą rozwijać przez około 3 lat, tak aby jakość obrazu w kostce była "przerażająco rzeczywista".

Obraz

gCubik zostanie zaprezentowany w Tokio, w trakcie 3D Image Conference 2008, 10-11 lipca 2008.

A póki co pozostaje nam tradycyjna kostka na fotografie 2D, choć umieszczane w przestrzeni 3D, czyli fotokostka na sześć zdjęć do kupienia w sklepach za paręnaście złotych.

Obraz

źródło: fareastgizmos

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)