"Tryb mokry" w iPhone’ie. Czy nowe smartfony Apple będą robiły zdjęcia pod wodą?

"Tryb mokry" w iPhone’ie. Czy nowe smartfony Apple będą robiły zdjęcia pod wodą?
07.07.2022 07:46
"Tryb mokry" w iPhone’ie. Czy nowe smartfony Apple będą robiły zdjęcia pod wodą?

Kwestia wodoszczelności smartfonów jest bardzo kontrowersyjna. Zwłaszcza w przypadku Apple. Kiedyś nawet ktoś zażartował z użytkowników, że można włączyć aplikację do uszczelnienia smartfona i niektórzy to zrobili. Cóż, wygląda na to, że naprawdę niebawem może pojawić się dedykowany tryb do zdjęć podwodnych.

Najlepszy z najnowszych smartfonów Apple, model iPhone 13 Pro Max, jest wodoodporny i ma certyfikat IP68. Oznacza to, że jest w pełni uszczelniony przed pyłem i może spędzić pod wodą do 30 minut na głębokości do 6 metrów. Mimo tego jednak, celowe wrzucanie smartfona do wody nie jest zalecane.

Oczywiście pojawili się śmiałkowie, którzy zawierzyli Apple w kwestii wodoodporności najnowszego iPhone’a i chcieli zrobić ciekawe zdjęcia podwodne. Problem polega na tym, że woda ma większą gęstość niż powietrze, przez co światło rozchodzi się tam inaczej i jest ciemniej.

Patent złożony w urzędzie przedstawia działanie "trybu mokrego".
Patent złożony w urzędzie przedstawia działanie "trybu mokrego".

Apple złożyło w amerykańskim urzędzie patentowym nowy projekt, według którego iPhone miałby mieć nowy "tryb mokry" (ang. Wet Mode). Ma on się uruchamiać podczas deszczu lub zanurzenia smartfona, gdy wbudowane czujniki wykryją nacisk wody. Wówczas automatycznie pojawią się inne kontrolki na ekranie iPhone’a, zaś sam smartfon przejdzie w specjalny tryb fotograficzny.

Tryb mokry ma polegać na zwiększeniu czułości ekranu na dotyk, uproszczeniu menu i powiększeniu przycisków. Wszystko to po to, by robienie zdjęć lub nagrywanie filmów pod wodą było prostsze. Smartfon również automatycznie ustawi inny balans bieli, czułość ISO oraz efekt przejrzystości zdjęć. Sam ekran zostanie rozjaśniony tak długo, jak aktywny pozostanie specjalny tryb. Na wyświetlaczu pojawi się informacja na temat głębokości zanurzenia, która pozwoli na określenie granic jego możliwości.

Mimo tego, że przyszłość maluje się w kolorowych barwach dla miłośników robienia zdjęć pod wodą, to trzeba pamiętać, że Apple nie obejmuje gwarancją napraw po uszkodzeniu iPhone’ów przez zalanie. Nurkowanie z tym smartfonem, czy fotografowanie zabaw w wodzie nie jest wskazane.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)