Trzymaj pliki na dużych dyskach, jeśli chcesz, by były bezpieczne

Każdy fotograf na pewnym etapie swojej pracy zaczyna zastanawiać się nad kopiami zapasowymi lub dodatkowymi dyskami, by pomieścić narastającą górę plików. Chyba wszyscy wiedzą, że trzymanie ich na dyskach SSD nie jest najlepszym pomysłem, ale wiedzieliście, że dyski o większej pojemności mają mniejszy odsetek awarii?

Trzymaj pliki na dużych dyskach, jeśli chcesz, by były bezpieczne
Marcin Watemborski

23.10.2018 | aktual.: 26.07.2022 16:06

Około miesiąca temu zdecydowałem się kupić system NAS z dwoma dyskami. Przyszedł ten czas, że musiałem zacząć poważnie myśleć o kopii danych na zewnętrznie pracującej maszynie. Zanim wybrałem dyski, zasięgnąłem języka i wybrałem te, które były najmniej awaryjne.

Z podobnymi rozważaniami spotykają się chyba wszyscy fotografowie. Co kilka lat warto wymienić swoje stare dyski i po prostu kupić coś lepszego niż obecnie posiadane, za pewnie bardziej przystępną cenę. Są serwisy, które publikują wyniki awaryjności i cykli dysków, których używają. Jednym z nich jest Backblaze i ich raport Q3 2018. Wynika z niego, że dyski o większej pojemności są mniej podatne na awarie, niż te mniejsze.

Prawie 100 000 dysków zapewnia wiarygodność

Z danych firmy wynika, że mają oni 99 636 dysków, z czego 1866 to partycje rozruchowe, a reszta zawiera dane. W związku z tym muszą na bieżąco kontrolować stan dysków, ich odsetek awaryjności i wymieniać te, które ”padły”. W statystyce nie pojawiają się dyski testowe, (poniżej 45 prób) a te, które są wykorzystywane na co dzień.

Obraz

Wychodzi na to, że postrzeganie dysków o dużej pojemności (8TB wzwyż), jako bardziej podatnych na uszkodzenia to bzdury. Można zwrócić uwagę na to, że pojemność jest tylko jednym z parametrów urządzenia magazynującego, która nie ma większego wpływu na jego wytrzymałość czy awaryjność. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania, sposób budowy, strukturę. Chociaż też nie do końca.

Kilka mniejszych dysków, czy jeden duży? Co wybrać?

Zawsze wolałem mieć kilka mniejszych dysków lub kart pamięci, które zmieniałem w zależności od potrzeb, by w przypadku potencjalnej utraty danych, stracić ich mniejszą część. Kiedyś wielu fotografów tak robiło. Obecnie urządzenia magazynujące są jednak bardziej dopracowane technologicznie i rzadko kiedy musimy się o to bać, nawet w przypadku samych aparatów, gdy mamy możliwość tworzenia symultanicznie kopii naszych plików na drugiej karcie.

Obraz

Według raportu Backblaze wynika, że dyski o pojemności 8, 10 i 12TB mają długą żywotność. Odsetek błędów, które się pojawiły przez ostatni okres użytkowania prawie 100 000 dysków wynosi zaledwie 1,71 proc., co jest świetną informacją. Firma chwali się, że to najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek udało się jej osiągnąć.

Seagate vs. WD

Z raportu wynika, że nawet dyski Seagate, które są znane z tego, że lubią często ”padać”, wykazały dłuższą żywotność w przypadku tych z większą pojemnością. Urządzenia 4TB i mniejsze miały dużą awaryjność, o czym przekonało się na pewno trochę osób. Mi podczas kupowania dysków te konkretne zostały odradzone i zdecydowałem się na WD Red, które mimo małej pojemności (2TB) mają dobre wyniki.

Patrząc na obecne wyniki, wychodzi na to, że inwestowanie w dyski Seagate o dużej pojemności może być sensowne. Dzięki temu możemy zbudować NAS-a o dużym rozmiarze niskim nakładem kosztów. To, czy zaryzykujecie zostawiam wam.

Cały raport znajdziecie na stronie internetowej Backblaze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)