Turyści wspinali się na wulkan, który eksplodował. Udało im się to nagrać

Turyści wspinali się na wulkan, który eksplodował. Udało im się to nagrać

Turyści wspinali się na wulkan, który eksplodował. Udało im się to nagrać
Źródło zdjęć: © Źródło: Euronews / [YouTube](https://youtu.be/u_cuvayVaBo)
Kasia Piotrowska
18.12.2018 12:51, aktualizacja: 26.07.2022 16:01

Turyści, którzy wspinali się na wulkan de Fuego w Gwatemali zostali zaskoczeni przez… jego nieoczekiwaną erupcję. Po tym incydencie władze zakazały zbliżania się do Wulkanu Ognia. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wulkan de Fuego znajduje się obecnie w stanie wzmożonej aktywności, w czerwcu potężna erupcja doprowadziła do śmierci 159 osób. Ostatni raz wybuchł w listopadzie, ewakuowano wtedy mieszkańców pobliskich miejscowości. Lawa buzuje w Wulkanie Ognia nieustannie i co jakiś czas jest wyrzucana na zewnątrz.

Nikt jednak nie przypuszczał, że do erupcji dojdzie akurat w ten dzień. Krótko po wybuchu Gwatemalska Narodowa Agencja Łagodzenia Skutków Katastrof (CONRED) wydała oświadczenie, w którym odradza zbliżania się do wulkanu ze względu na jego wzmożoną aktywność.

Извержение вулкана на мобильном телефоне

Turyści zanim wycofali się w bezpieczne miejsce nakręcili film, na którym doskonale widać, jak wyglądał wybuch z bliska. Mieli sporo szczęścia, że wyrzut lawy i pyłu nie był silniejszy, bo wycieczka mogłaby się dla nich skończyć tragicznie.

El Fuego to wulkan w południowej Gwatemali w departamencie Sacatepéquez. Jego wysokość wynosi 3763 m. Razem z wulkanem Acatenango tworzą kompleks zwany La Horqueta. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Ameryce Środkowej. Pomimo tego, że niesie ze sobą ogromne zagrożenie, to budzi też duże zainteresowanie turystów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)