Tydzień szerokim kątem #3

Tydzień szerokim kątem #3
Krzysztof Basel

11.02.2013 16:39, aktual.: 26.07.2022 20:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są nagrodzeni polscy fotografowie w międzynarodowych konkursach, nowe ciekawe magazyny fotograficzne i garść sprzętowych ciekawostek. Miniony tydzień obfitował w interesujące wydarzenia, które krótko podsumowałem.

 

Maciej Nabrdalik wyróżniony w POIY 2013
Fot. Maciej Nabrdalik
Fot. Maciej Nabrdalik

Wielokrotnie nagradzana seria czarno-białych portretów ludzi, którzy uratowali się z nazistowskich obozów koncentracyjnych, znów wyróżniona. Tym razem prace Macieja Nabrdalika zdobyły trzecie miejsce w kategorii "Portret" w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International 2013. Gratulujemy i czekamy na kolejne nazwiska nagrodzonych polskich fotografów.

Grzegorz Ziemiański w finale Environmental Photographer of the Year
Fot. Grzegorz Ziemiański
Fot. Grzegorz Ziemiański

Drugi Polakiem wyróżnionym w prestiżowym konkursie jest Grzegorz Ziemiański z Krakowa. Spośród 3000 zgłoszeń z całego świata jury konkursu do finałowej wystawy w Królewskim Towarzystwie Geograficznym w Londynie wybrało zdjęcia z jego projektu "Pas startowy", dokumentującego postępującą degradację i zabudowę jednego z najstarszych lotnisk w Europie - lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie. Polecam też obejrzeć inne prace Ziemiańskiego. Miłośnicy dobrego dokumentu z pewnością nie będą zawiedzeni.

Pierwsze sample z Leiki M (240)
Obraz

Od niedawna na stronie niemieckiego producenta dostępne są pierwsze oficjalne zdjęcia z najnowszego aparatu Leica M.

Odyseja kosmiczna z Nikkorem
Obraz

Pamiętacie słynny komputer HAL 9000 z książki i filmu "2001: Odyseja kosmiczna" Arthura C. Clarke'a? W rzeczywistości złym czerwonym okiem był bardzo rzadki obiektyw Nikkor 8 mm f/8 produkowany w latach 1962-1965. Już widzę komentarze canonowców mówiących, że Nikon to zło wcielone.

Problem kabli rozwiązany

Korzystam z wielu różnych urządzeń przy komputerze, a ciągle spadające z biurka kable bardzo mnie irytują. MOS może skutecznie rozwiązać tę kwestię. Naprawdę bardzo ciekawy gadżet.

MOS- Magnetic Organization System

doc! photo magazine nr 8
Obraz

W Sieci dostępny jest ósmy numer miesięcznika fotografii dokumentalnej - doc! photo magazine. W najnowszym wydaniu znajdziecie m.in. nowy materiał laureata ubiegłorocznej nagrody Leica Oskar Barnack Newcomer Award - Piotra Zbierskiego, ale też wiele innych ciekawych fotoreportaży godnych uwagi.

Fabryka Klatek, czyli nowy magazyn fotograficzny
Obraz

Magazyn doc! ma już wyrobioną markę, ale na polskim rynku pojawiają się też nowe magazyny. Jednym z nich jest FramesFactory. W pierwszym wydaniu można znaleźć m.in. fotografie Józefa Wolnego z Haiti, Przemka Ledwocha z Katowic oraz zdjęcia Masajów Michała Szalasta. Kolejne wydanie ukaże się za kwartał.

Znudzeni porównywaniem specyfikacji aparatów?

Obraz

Jeśli tak, to polecam Cameratico.com - nowy serwis, a w zasadzie porównywarkę aparatów bazującą na nowym algorytmie Cameratico CameraIndex. Zadaniem tego systemu jest analiza nie tylko danych dotyczących aparatów, ale przede wszystkim autorskich opinii, testów i ocen sprzętu wykorzystywanego w rzeczywistości przez prawdziwych ludzi. Cyferki nie są tu jedynym wyznacznikiem. Strona prezentuje się bardzo dobrze - interfejs jest przyjemny, przejrzysty. System wskazuje też ceny sprzętu, jego główne zalety i wady, a także to, czy jego cena jest stabilna, spada lub rośnie. Cameratico to system podobny do Snapsorta, tylko niebazujący jedynie na specyfikacjach. W praktyce wyniki poleceń Cameratico nie różnią się za bardzo od innych porównywarek. Serwis jest jednak bardzo prosty i przejrzysty, więc można go polecić osobom mało obeznanym z techniką i specyfikacjami.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)