Tydzień szerokim kątem #3
Są nagrodzeni polscy fotografowie w międzynarodowych konkursach, nowe ciekawe magazyny fotograficzne i garść sprzętowych ciekawostek. Miniony tydzień obfitował w interesujące wydarzenia, które krótko podsumowałem.
Wielokrotnie nagradzana seria czarno-białych portretów ludzi, którzy uratowali się z nazistowskich obozów koncentracyjnych, znów wyróżniona. Tym razem prace Macieja Nabrdalika zdobyły trzecie miejsce w kategorii "Portret" w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International 2013. Gratulujemy i czekamy na kolejne nazwiska nagrodzonych polskich fotografów.
- ** www.poyi.org**
Drugi Polakiem wyróżnionym w prestiżowym konkursie jest Grzegorz Ziemiański z Krakowa. Spośród 3000 zgłoszeń z całego świata jury konkursu do finałowej wystawy w Królewskim Towarzystwie Geograficznym w Londynie wybrało zdjęcia z jego projektu "Pas startowy", dokumentującego postępującą degradację i zabudowę jednego z najstarszych lotnisk w Europie - lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie. Polecam też obejrzeć inne prace Ziemiańskiego. Miłośnicy dobrego dokumentu z pewnością nie będą zawiedzeni.
Od niedawna na stronie niemieckiego producenta dostępne są pierwsze oficjalne zdjęcia z najnowszego aparatu Leica M.
Pamiętacie słynny komputer HAL 9000 z książki i filmu "2001: Odyseja kosmiczna" Arthura C. Clarke'a? W rzeczywistości złym czerwonym okiem był bardzo rzadki obiektyw Nikkor 8 mm f/8 produkowany w latach 1962-1965. Już widzę komentarze canonowców mówiących, że Nikon to zło wcielone.
Korzystam z wielu różnych urządzeń przy komputerze, a ciągle spadające z biurka kable bardzo mnie irytują. MOS może skutecznie rozwiązać tę kwestię. Naprawdę bardzo ciekawy gadżet.
MOS- Magnetic Organization System
W Sieci dostępny jest ósmy numer miesięcznika fotografii dokumentalnej - doc! photo magazine. W najnowszym wydaniu znajdziecie m.in. nowy materiał laureata ubiegłorocznej nagrody Leica Oskar Barnack Newcomer Award - Piotra Zbierskiego, ale też wiele innych ciekawych fotoreportaży godnych uwagi.
Magazyn doc! ma już wyrobioną markę, ale na polskim rynku pojawiają się też nowe magazyny. Jednym z nich jest FramesFactory. W pierwszym wydaniu można znaleźć m.in. fotografie Józefa Wolnego z Haiti, Przemka Ledwocha z Katowic oraz zdjęcia Masajów Michała Szalasta. Kolejne wydanie ukaże się za kwartał.
Znudzeni porównywaniem specyfikacji aparatów?
Jeśli tak, to polecam Cameratico.com - nowy serwis, a w zasadzie porównywarkę aparatów bazującą na nowym algorytmie Cameratico CameraIndex. Zadaniem tego systemu jest analiza nie tylko danych dotyczących aparatów, ale przede wszystkim autorskich opinii, testów i ocen sprzętu wykorzystywanego w rzeczywistości przez prawdziwych ludzi. Cyferki nie są tu jedynym wyznacznikiem. Strona prezentuje się bardzo dobrze - interfejs jest przyjemny, przejrzysty. System wskazuje też ceny sprzętu, jego główne zalety i wady, a także to, czy jego cena jest stabilna, spada lub rośnie. Cameratico to system podobny do Snapsorta, tylko niebazujący jedynie na specyfikacjach. W praktyce wyniki poleceń Cameratico nie różnią się za bardzo od innych porównywarek. Serwis jest jednak bardzo prosty i przejrzysty, więc można go polecić osobom mało obeznanym z techniką i specyfikacjami.