Największy konkurs fotograficzny świata na finiszu, a już zgłoszono mnóstwo świetnych zdjęć

Największy konkurs fotograficzny świata na finiszu, a już zgłoszono mnóstwo świetnych zdjęć

Największy konkurs fotograficzny świata na finiszu, a już zgłoszono mnóstwo świetnych zdjęć
Źródło zdjęć: © © Shen Jianfeng
Marcin Falana
06.12.2017 14:03, aktualizacja: 26.07.2022 18:13

Został tylko miesiąc, aby zgłosić swoje zdjęcia do tegorocznej edycji Sony World Photography Awards, czyli największego konkursu fotograficznego świata.

Aby przypomnieć o tym terminie, World Photography Organisation, opublikowała kolejny wybór zdjęć nadesłanych na konkurs otwarty. Ich autorzy pochodzą z całego świata, a zgłoszone przez nich fotografie mają bardzo różnorodną tematykę: od fantastycznych widoków z powietrza, przez kameralne portrety, po zdjęcia dzikich zwierząt.

Obraz
© © Zhayynn James

Sony World Photography Awards cieszy się powszechnym uznaniem jako jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych. Wielu jego finalistów i zwycięzców zdobywa globalny rozgłos i uznanie. Zdaniem Simona Butterwortha, finalisty jednej z poprzednich edycji, „znaczenie tego osiągnięcia dla mojej kariery jest nie do przecenienia. Moje prace zaczęły budzić ogromne zainteresowanie na całym świecie, które trwa po dziś dzień”. Wśród wybranych zdjęć znalazło się także zdjęcie Polaka Krzysztofa Cwika, co tym bardziej zachęca do zgłaszania zdjęć do czego namawiamy.

Obraz
© © Krzysztof Cwik

Kalendarium i jury

Jurorom edycji 2018 powierzono zadanie nagrodzenia najlepszych współczesnych zdjęć wykonanych w poprzednim roku i zgłoszonych na następujące konkursy:

Otwarty — najlepsze pojedyncze zdjęcie

Młodzieżowy — dla fotografów w wieku od 12 do 19 lat, najlepsze pojedyncze zdjęcie

National Award — najlepsze pojedyncze wykonane przez fotografa z danego kraju

Zakończenie przyjmowania zgłoszeń: 4 stycznia 2018 r.

Obraz
© © Virgilio Liberato

Profesjonalny — najlepszy cykl zdjęć

Zakończenie przyjmowania zgłoszeń: 11 stycznia 2018 r.

Obraz
© © Hans Gunnar Aslaksen

Jury będą przewodniczyć Mike Trow, fotoedytor magazynu „British Vogue” (konkurs profesjonalny) oraz Zelda Cheatle, kurator (konkursy otwarty, młodzieżowy i National Award).

Obraz
© © Vincent Chen

Najważniejsze daty

Lista finalistów wszystkich konkursów zostanie opublikowana 28 lutego 2018 r. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców w konkursie otwartym i National Award nastąpi 20 marca 2018 r. Nazwiska zdobywcy tytułu „Fotograf roku” oraz zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych zostaną ogłoszone 19 kwietnia 2018 r.

Obraz
© © Sung Lok Cheung

Nagrody i wystawa

Dla zdobywcy tytułu Fotografa Roku przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów, a dla zwycięzcy całego konkursu otwartego — 5000 dolarów. Zwycięzcy we wszystkich kategoriach otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, a zwycięzcom w poszczególnych kategoriach profesjonalnych zapewniony zostanie przelot do Londynu i możliwość udziału w gali Sony World Photography Awards, która odbędzie się w czwartek 19 kwietnia 2018 r.

Obraz
© © Huibo Hou

Zdjęcia zwycięzców i finalistów będą po raz kolejny wystawiane w londyńskim Somerset House. Wystawa potrwa od 20 kwietnia do 6 maja 2018 r., a jej dodatkowym elementem będzie wybór prac laureata nagrody za wybitny wkład w fotografię, którego nazwisko zostanie ujawnione w styczniu 2018 r. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali Martin Parr (2017), RongRong&inri (2016), Elliot Erwitt (2015) oraz Mary Ellen Mark (2014).

Obraz
© © Placido Faranda
Obraz
© © Pehuen Grotti
Obraz
© © Omer Faidi
Obraz
© © Milo Angelo Ramella
Obraz
© © Matthieu Rivart
Obraz
© © Oliver San Juan
Obraz
© © Matteo Redaelli
Obraz
© © Martin Schubert
Obraz
© © Antonio Leong
Obraz
© © Chris MacDonald
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)