Tymon Markowski został uznany Fotoreporterem Roku 2016
06.02.2017 10:11, aktual.: 06.02.2017 16:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sztuka opowiadania historii obrazem jest niezwykle trudna. Co roku wielu fotografów stara się zwrócić uwagę na wiele problemów społecznych oraz "złapać chwilę" i zaprezentować efekty swojej pracy w różnych konkursach. W tegorocznej edycji konkursu o tytuł Najlepszego Fotoreportera Roku 2016 wygrał Tymon Markowski. Zobaczcie również prace pozostałych wyróżnionych w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Fotoreporterów.
W konkursie na Najlepszego Fotoreportera Roku jury zwraca uwagę na warsztat oraz dojrzałość artystyczną fotoreportera oraz wskazuje najbardziej wartościowe zdjęcia informacyjne.
W składzie tegorocznego jury znaleźli się: Joanna Kinowska, Monika Szewczyk, Zbigniew Furman, Marek Knap, Artur Pawłowski oraz Czarek Sokołowski. Wybrali oni najlepsze zdjęcia w kategoriach: Fotoreportaż, Portret, Wydarzenie i Polityka, Kultura, Sport, #fotoraportPolska oraz Natura i Cywilizacja.
Do konkursu zgłosiło się 49 fotoreporterów z całego kraju. Współzawodnictwo jest czysto honorowe. Zwycięzca w nagrodę otrzymał imienny stempel z napisem: „Fotoreporter Roku 2016”. Nie były przewidziane nagrody finansowe, natomiast zaszczytny tytuł trafił do Tymona Markowskiego, z którym mieliśmy okazję rozmawiać wcześniej na temat jego twórczości. Otrzymał on również I nagrodę w kategorii Fotoreportaż.
W poszczególnych kategoriach nagrody otrzymali: Piotr Apolinarski (Wydarzenie i Polityka), Renata Dąbrowska (Kultura, Natura i Cywilizacja), Tomasz Jodłowski (Sport), Anna Maria Biniecka (Portret), Tadeusz Koniarz (#fotoraportPolska).
Jury przyznało również honorowe członkostwo Stowarzyszenia Fotoreporterów Czarkowi Sokołowskiemu z Associated Press oraz otrzymał on Złotą Odznakę Fotoreportera. Poza konkursem Stowarzyszenie Fotoreporterów nadało tytuł Stróża Opinii Publicznej Krystianowi Majowi za zdjęcie posłanki Małgorzaty Zwiercan głosującej "na dwie ręce”. Ten tytuł został przyznany za pełnienie szczególnej roli w społeczeństwie i pilnowanie swoim uważnym okiem opinii publicznej.