Tysiące zdjęć z obozów koncentracyjnych trafiło do Sieci

Tysiące zdjęć z obozów koncentracyjnych trafiło do Sieci

Tysiące zdjęć z obozów koncentracyjnych w Sieci
Tysiące zdjęć z obozów koncentracyjnych w Sieci
Łukasz Łusiak
28.01.2011 16:42, aktualizacja: 01.08.2022 14:49

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu Instytut Yad Vashem zamieścił w Sieci ponad 130 tyś. fotografii ze swoich archiwów. Spora część z nich jest wstrząsająca.

Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu - Yad Vashem, pełni rolę edukacyjną i narodowego archiwum. Zarząd projektu liczy, że dzięki upublicznieniu 130 tys. zdjęć uda się jeszcze bardziej wzbogacić archiwum - każdy poprzez stronę internetową będzie mógł dodać własne historie, wspomnienia i zdjęcia. Dzięki nim, pamięć o tej strasznej tragedii nie pójdzie w zapomnienie.

Naszym celem jest znajdowanie nowych sposobów, by ogromna ilość danych z naszych archiwów była dostępna i możliwa do wyszukiwania przez każdego - powiedział dyrektor archiwum Avner Shalev

Instytut upublicznia swoje zbiory dokładnie w 66. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, które miało miejsce 27 stycznia 1945 roku. Te smutne zdjęcia przedstawiają między innymi widok ciał z transportów śmierci, więźniów obozów koncentracyjnych, efekty przeprowadzanych tam doświadczeń, ale także reportaże z ulicy i zawartość rodzinnych albumów. Niektóre opublikowane obrazy są bardzo wstrząsające, wręcz drastyczne. Dają wiele do myślenia nad tragedią milionów ludzi, którzy stracili tam swoje życie. W samym tylko obozie Auschwitz, Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi.

Yad Vashem: Remembering the Past, Shaping the Future

Kolekcja zdjęć z różnych obozów w tym z  Auschwitz dostępna jest na stronie internetowej projektu. Yad Vashem ma też własny kanał w serwisie YouTube. Partnerem archiwum jest Google.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)