Ukośna mapa Warszawy już dostępna. Spójrz na stolicę z innej perspektywy

Ukośna mapa Warszawy już dostępna. Spójrz na stolicę z innej perspektywy

Ukośna mapa Warszawy już dostępna. Spójrz na stolicę z innej perspektywy
Źródło zdjęć: © Źródło: [ukosne.um.warszawa.pl](http://ukosne.um.warszawa.pl/?hg=890)
Monika Homan
28.03.2019 09:10, aktualizacja: 26.07.2022 15:53

Warszawa dołączyła do listy miast, dla których wykonana została specjalna mapa ukośna. Pozwala ona na oglądanie miasta z każdej możliwej strony, wykonanie pomiarów odległości i wysokości. Zobaczcie stolicę z lotu ptaka.

Centralna Baza Danych Przestrzennych Warszawy poinformowała, że od wczoraj dostępna jest mapa Warszawy złożona z ukośnych zdjęć lotniczych. To nie pierwsze miasto w Polsce, dla którego została wykonana taka interaktywna mapa. Poza stolicą, podobne ortofotomapy ma już 21 miast. Pierwsza w 2012 roku była Łódź.

Ukośne ortofotomapy miast powstają poprzez wykonanie tysięcy zdjęć lotniczych we wszystkich kierunkach świata. Następnie fotografie są składane ze sobą z zachowaniem odwzorowania kartograficznego.

Obraz
© Źródło: [ukosne.um.warszawa.pl](http://ukosne.um.warszawa.pl/?hg=890)

Mapy ukośne wykonywane są ze zdjęć zrobionych pod odpowiednim kątem. Cztery aparaty zamocowane do samolotu jednocześnie wykonują zdjęcia we wszystkich kierunkach świata, a piąta skierowana jest w dół. Dodatkowo cały teren jest skanowany laserowo.

Obraz
© © [ukosne.pl](http://www.ukosne.pl/)

Ukośna mapa Warszawy powstała z 80 tysięcy zdjęć wykonanych pomiędzy 8 a 15 kwietnia 2018 roku. Rozdzielczość przestrzenna tych zdjęć to 8 cm. Oznacza to, że każdy piksel cyfrowego zdjęcia odpowiada za osiem centymetrów powierzchni w rzeczywistości.

Obraz
© Źródło: [ukosne.um.warszawa.pl](http://ukosne.um.warszawa.pl/?hg=890)

Na dedykowanym portalu można oglądać każdy obiekt w Warszawie z 5 stron jednocześnie, wykonywać pomiary odległości i wysokości. Obszar objęty fotoplanem wynosi około 530 kilometrów kwadratowych

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)