Ukryta kamera pokazała, jak sikorka buduje gniazdo od podstaw. Coś pięknego

Ukryta kamera pokazała, jak sikorka buduje gniazdo od podstaw. Coś pięknego30.06.2021 08:34
Ukryta kamera pokazała, jak sikorka buduje gniazdo od podstaw. Coś pięknego

Od pierwszej gałązki do złożenia jajka. Ten proces zajął łącznie 46 dni, ale udało się go skrócić i ukazać w 8 minutach przepięknego filmu poklatkowego. To po prostu trzeba zobaczyć.

Na filmie zobaczymy sikorkę, która uwiła sobie przytulne gniazdko w środku pustego karmnika. Ten domek dla ptaków miał tylko jedno wejście, co sprzyjało bezpieczeństwu przyszłego jajka. Dzięki zainstalowanej tam wcześniej ukrytej kamerce udało się zarejestrować wszystkie szczegóły.

Zbudowanie gniazda zajmuje sikorkom przeważnie ok. 2 tygodni, lecz bohaterka tego filmiku potrzebowała aż 7. Widać, że przyłożyła się do tego zadania bardzo dokładnie. Od początku widać, jak przynosi kolejne elementy: mech, gałązki oraz miękkie elementy służące za wyściółkę. Wszystko to po to, by pewnego dnia znieść tam jajko.

From empty nest to first egg in less than 8 minutes! - BlueTit nest box live camera highlights 2021

Modraszki zwyczajne, jak profesjonalnie nazywają się sikorki, to niewielkie ptaki osiadłe, które spotkamy w całej Europie oraz na zachodzie Azji. Te zwierzęta gniazdują w dziuplach wykutych przez dzięcioły lub skrzyniach lęgowych. Ich ulubionym pożywieniem jest słonecznik, orzeszki ziemna oraz różne mieszanki tłuszczowo-nasienne. Młode natomiast karmione są małymi owadami. Co ciekawe – sikorki są monogamiczne.

Gniazdo w dziupli musi mieć średnicę około 27 mm – większe grozi wyparciem sikorki przez inne ptaki. W środku znajduje się mech, liście, suche trawy, wełna, włosy, sierść lub pióra, które zapewniają wygodę i ciepło. Sikorki składają 10 do 16 jaj. Samice wysiadują je przez ok. 14 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 16-22 dniach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)