Ukryty rozdział Biblii odkryty po 1500 latach. Wszystko dzięki fotografii UV

Odkrycie, którego dokonali naukowcy z Austriackiej Akademii Nauk, jest niesamowite. Mowa o ukrytym tłumaczeniu Ewangelii. Pod oficjalnym tekstem chował się inny, który dopiero teraz udało się odczytać.

Odnalzione prze Kessela tłumaczenie Biblii zdradza nieznaną wcześniej interpretację Ewangelii wg św. Mateusza.
Odnalzione prze Kessela tłumaczenie Biblii zdradza nieznaną wcześniej interpretację Ewangelii wg św. Mateusza.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

12.04.2023 | aktual.: 12.04.2023 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W przypadku Biblii, którą badał Grigory Kessel z Austriackiej Akademii Nauk mamy do czynienia z podwójnym palimpsestem, czyli nadpisaniem tekstu, który był wcześniej. Niegdyś rękopisy były realizowane na wcześniej używanym i później startym rękopisie. Po to rozwiązanie sięgali starożytni Rzymianie i nie tylko.

Gregory Kessel badał Biblię pod światłem UV i fotografował, dzięki czemu odnalazł ślady aż czterech warstw tekstu – jedna została do dziś, trzy pozostałe starto. Odkryci naukowca jest o tyle ważne, że wspomniane tłumaczenia Ewangelii są jednymi z najstarszych, jakie kiedykolwiek udało się odnaleźć. Według badacza pochodzą one z VI wieku naszej ery i oryginalnie były zapisane po grecku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej interesujący jest "ukryty rozdział", który właściwi jest nieznanym wcześniej tłumaczeniem już istniejącego. Chodzi konkretnie o Rozdział 12. Ewangelii wg św. Mateusza. Stare tłumaczenia syryjskie (Stary i Nowy Testament) powstały w III wieku n.e. i były licznie kopiowane w VI wieku. Badana przez Kessela księga pochodzi z terenów obecnej Palestyny.

Nowoodkryte tłumaczenie jest interesujące też pod kątem treści. Zdradzają one inną, nieznaną dotychczas interpretację Ewangelii wg. św. Mateusza. W najstarszym znanym greckim tłumaczeniu pierwszy wers rozdziało 12. wspomina o Jezusie na polu, który zebrał zboża i je zjadł. W tłumaczeniu odkrytym przez Kessela jest dodana informacja, że Jezus rozcierał zboża w dłoniach i dopiero zjadał.

Technika fotografii ultrafioletowej wykorzystana przez Kessela jest powszechnie wykorzystywana przy badaniu manuskryptów. Używa się jej właśnie do odkrywania treści, które wcześniej znajdowały się na palimpsestach.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Komentarze (27)