Ukryty tryb 5K/30p w Panasonicu Lumix S1 i S1R. Zobacz, jak go włączyć

Ukryty tryb 5K/30p w Panasonicu Lumix S1 i S1R. Zobacz, jak go włączyć

Ukryty tryb 5K/30p w Panasonicu Lumix S1 i S1R. Zobacz, jak go włączyć
Marcin Watemborski
27.05.2019 11:03, aktualizacja: 27.05.2019 13:03

W marcu 2019 roku pojawiły się na rynku pierwsze pełnoklatkowe bezlusterkowce Panasonica – Lumix S1 oraz S1R. Dostaliśmy również informację o planowanej płatnej aktualizacji oprogramowania, które odblokowuje nowe funkcje filmowe. Okazuje się, że kręcenie 10-bitowego 5K/30p z bitratem 200 Mb/s jest możliwe bez tego!

Firma Panasonic od lat jest znana z produkowania korpusów Mikro Cztery Trzecie z zaawansowanymi funkcjami filmowymi. Ich linia aparatów GH sprawdza się w tej dziedzinie naprawdę bardzo dobrze. Całkiem niedawno pojawiły się na rynku pierwsze korpusy z matrycą pełnoklatkową. Naturalnym ruchem firmy jest zaimplementowanie w nich różnych funkcji, które przypadną do gustu filmowcom.

Korpusy Panasonic Lumix S1 oraz S1R, oprócz wbudowanych funkcji kręcenia 4K, są wyposażone w tryb 4K/6K Photo, dzięki któremu możemy wyodrębnić z krótkiego filmu nawet 18-megapikselowe zdjęcie. Sprawdza się to przy bardzo dynamicznych ujęciach, gdzie bardzo duża rozdzielczość nie jest wymagana, chociaż rozmiar 5184x3456 pikseli wcale nie jest mały!

Obraz

Na forum EOSHD pojawił się post, w którym jeden z użytkowników - Jimmy G – wrzucił zrzut ekranu z instrukcji aparatów. Na stronie 136 jest wzmianka o trybie 4K/6K Photo i rozpiska rejestrowania. Jak widać, dla ustawienia 6K dostępny jest bitrate 200 Mb/s, 30 kl./s oraz poziom jasności 0-1023 (10-bitów). Aparat można ustawić tak, by włączał rejestrowanie obrazów podczas trzymania wciśniętego spustu migawki; zaczynał rejestrować obrazy po jednym wciśnięciu, a drugim wyłączał. Ostatnim rozwiązaniem jest nagrywanie materiału sekundę przed wciśnięciem spustu migawki (za pośrednictwem rejestrowania z włączoną migawką elektroniczną).

6K / 4K Photo Mode | Panasonic LUMIX S1R & S1

Ograniczenie do 30 kl./s nie będzie przeszkodą, gdy będziecie kręcili resztę materiału przy 25 kl./s według standardu PAL. Prawdopodobnie nikt nie zauważy redukcji tych pięciu klatek, a jednak zyskujecie duże pole do manewru przy kadrowaniu obrazu lub symulowaniu najazdów kamery. Kolejnym ograniczeniem trybu 4K/6K Photo jest możliwość nagrywania jedynie przez 10 minut. Kadr, w którym będziecie mieli swoje pliki również odbiega od standardowego 16:9, ponieważ ma stosunek boków 3:2. Jest to zapis z całej matrycy światłoczułej aparatu.

Więcej informacji znajdziecie na forum EOSHD.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)