Unikatowe wojskowe zdjęcia medyczne na Flickerze

Unikatowe wojskowe zdjęcia medyczne na Flickerze

Fot. Otis Historical Archives/NMHM
Fot. Otis Historical Archives/NMHM
Krzysztof Basel
21.03.2009 14:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:30

Operacje, amputacje, eksperymenty medyczne - między innymi takie sceny przedstawia 725 000 historycznych fotografii wykonanych przez wojsko USA. 2/3 fotografii dokumentujących historię medycyny już trafiło do Amerykańskiego Narodowego Muzeum Zdrowia i Medycyny.  Część z nich można nawet oglądać w Internecie, dzięki prywatnej inicjatywie kilku archiwistów. "Płacisz podatki. To są Twoje zdjęcia" - mówi Mike Rhode, główny archiwista muzeum. Ten niesamowity zbiór czarno-białych fotografii dokumentuje postępy medycyny - od czasów wojny domowej do wojny w Wietnamie.

Fot. Otis Historical Archives/NMHM
Fot. Otis Historical Archives/NMHM

W obecnych czasach skanowanie, przechowywanie i przesyłanie zdjęć w Internecie nie stanowi już takiego problemu, jak jeszcze 10 lat temu. Dlatego też archiwista chce szybko udostępnić zbiory.

"Uwielbiamy nasze materiały i to, co możemy z nimi zrobić. Chcemy pokazać je wszystkim innym na świecie" - mówi Rhodes na łamach Wired.

Wolność Internetu, kontra zasady armii

Sara Piasecki, dyrektor historycznych kolekcji i archiwów w Bibliotece Historii Medycyny na Uniwersytecie Nauk Zdrowotnych w Oregonie, mówi, że jest to unikatowa kolekcja o wyjątkowej wartości. Idea upowszechnienia zbiorów nie spodobała się jednak Instytutowi Patologii Wojskowej, Internet obiegła informacja mówiąca, że firma Kodak przekazała Brytyjskiej Bibliotece historyczne fotografie i masę innych niepublikowanych wcześniej materiałów. Najstarsze zdjęcie pochodzą nawet z 1855 roku. Przenosiny zbiorów oznaczają, że materiały zostaną odpowiednio zabezpieczone, aby móc ocaleć w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

Fot. Courtesy British Library
Fot. Courtesy British Library

Zbiory Kodaka zawierają fotografie dokumentującego rozwój firmy, zdjęcie reklamowe oraz wewnętrzną korespondencję i dokumenty. Kodak przekazał już sporą cześć swoich materiałów do Narodowego Muzeum Fotografii, Filmu i Telewizji w 1985 roku.[block position="inside"]1915[/block]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)