Uniwersalna osłona przeciwodblaskowa wygląda jak… przepychacz do WC!

Uniwersalna osłona przeciwodblaskowa wygląda jak… przepychacz do WC!

Uniwersalna osłona przeciwodblaskowa wygląda jak… przepychacz do WC!
Marcin Watemborski
02.08.2018 11:51, aktualizacja: 26.07.2022 17:55

Widziałem już wiele gadżetów fotograficznych, które wydawały mi się co najmniej dziwne, a nawet głupie. Ale z drugiej strony – jeśli coś wygląda głupio, a spełnia swoją rolę, to wcale nie jest głupie. Mam takie odczucia odnoście ”Ultimate Lens Hoos”, czyli osłony do każdego obiektywu.

Ultimate Lens Hood to dokładnie to, o czym myślicie. To uniwersalna osłona przeciwodblaskowa, która ma pasować do każdego obiektywu – bez względu na ogniskową. Widziałem kilka projektów podobnych urządzeń wielokrotnie, ale to jest dość… powiedzmy specyficzne.

Ultimate Lens Hood - Kickstarter Video 2018

Twórcą ULH jest Josh Smith, który wpadł na ten cudowny pomysł podczas podróży do Japonii w 2015 roku. Powodem była konieczność fotografowania z różnych punktów widokowych przez szybę. Na pewno każdy z was miał taką przygodę, gdy chciał zrobić świetne zdjęcia, a wszystko niszczyły odbicia, powstające w oknie. Jednym słowem: dramat.

Obraz

Po to, by pozbyć się odblasków, Josh stworzył sylikonowy przegub, wyglądający właściwie jak… przepychacz do ubikacji. Nie wygląda to specjalnie atrakcyjnie, ale jeśli działa, to dlaczego by nie spróbować. Okazało się, że to urządzenie świetnie blokuje światło z wewnątrz pomieszczenia, które odbija się na szybach. W ten sposób fotograf zyskał czysty i kontrastowy obraz bez żadnych zanieczyszczeń świetlnych.

Obraz

UHL jest przeznaczone właściwie do każdego obiektywu z lustrzanki i bezlusterkowca. To po prostu guma, którą można zamocować na tubusie obiektywu o średnicy 60 mm i większej. Jest również smartfonowa wersja – UHLmini, pasująca do otworów o średnicy 30-60 mm. Przegubowa, elastyczna konstrukcja pozwala na operowanie aparatem w różnych kierunkach. Drugim ciekawym zastosowaniem UHL jest wywinięcie przegubu tak, by osłaniał aparat – pozwoli to ochronić go na przykład przed zachlapaniem.

Obraz

Josh stworzył kampanię na Kickstarterze, w której zebrał już ponad 80 tysięcy funtów na swoje akcesorium. Za 15 funtów otrzymacie UHLmini, natomiast duża wersja osłony to koszt 25 funtów, czyli około 120 złotych. Zastanawiam się, czy nie lepiej skoczyć do pobliskiego sklepu AGD po przepychacz…

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)