Urlop w marsjańskich górach. Curiosity pokazało przepiękną panoramę Czerwonej Planety

Urlop w marsjańskich górach. Curiosity pokazało przepiękną panoramę Czerwonej Planety

Urlop w marsjańskich górach. Curiosity pokazało przepiękną panoramę Czerwonej Planety
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
24.08.2021 10:12, aktualizacja: 24.08.2021 13:32

Od kilku dobrych miesięcy łazik Curiosity zwiedza pasma górskie na Marsie, gdy Perseverance i Ingenuity zajmują się badaniem powierzchni. Pojazd ujął właśnie niesamowity, 360-stopniowy obraz panoramiczny tego, co go otacza. Tak wyglądają marsjańskie wakacje Ciekawości.

Do zarejestrowania niesamowitego otoczenia, łazik wykorzystał kamerę Mastcam. Widok z Curiosity ukazuje panoramę w okolicach marsjańskiej góry Mount Sharp. NASA donosi, że w chwili robienia zdjęcia, pojazd znajdował się między złożami minerałów, gliny i różnych siarczanów.

Interesujące jest niebo, które o dziwo jest czyste. Wysoka widoczność umożliwiła dostrzeżenie niemal wszystkiego dookoła krateru Gale. Na podstawie próbek z tego miejsca, naukowcy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób wyschło znajdujące się tam kiedyś jezioro. Badacze z NASA nie wykluczają, że na Marsie mogło istnieć środowisko sprzyjające zamieszkaniu, lecz było to ekstremalnie dawno temu.

NASA’s Curiosity Mars Rover Finds A Changing Landscape

Obraz

Mimo tego, że obecnie na powierzchni Czerwonej Planety znajdują się 2 inne łaziki, w tym chiński Zhurong oraz dron, misja Curiosity trwa w najlepsze. Od sierpnia 2012 roku narzędzia pomiarowe pojazdu dostarczyły naukowcom wielu ważnych danych oraz setki genialnych zdjęć. Tak naprawdę to dzięki Curiosity wiemy, jak wygląda Mars.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)