Uważa, że zrzut ekranu daje lepszy efekt niż zdjęcie przednią kamerką z iPhone’a. Ma rację?

Po to, by poprawić selfie, wystarczy wyłączyć jedna opcję.
Po to, by poprawić selfie, wystarczy wyłączyć jedna opcję.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

03.07.2023 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Influencerka Liliana Madrigal opublikowała film, w którym wyznaje, że zauważyła, że robiąc zrzut ekranu z aplikacji aparatu w iPhone’ie uzyskuje lepszy efekt niż faktycznie wykonując zdjęcie. Już na wstępie brzmi to jak pokrętna logika, lecz mnóstwo internautów się z nią zgadza. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Liliana Madrigal mówi krótko – lepiej robić zrzuty ekranu niż zdjęcia przednią kamerką w iPhone’ie. O dziwo młodzi użytkownicy TikToka również to zauważają. Jak to właściwie możliwe?

Nagranie Madrigal ma na TikToku ponad 3,7 miliona wyświetleń. Z jej teorią zgadza się prawie pół miliona osób, oceniając to po serduszkach pod filmem. Influencerka uważa, że jakość zdjęć zrobionych przednią kamerką w iPhone’ie jest bardzo kiepska i pokazuje różnicę, robiąc zrzut ekranu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kobieta pokazuje w filmiku, jak robi zrzut ekranu, pozując do selfie. W dalszej części Madrigal omawia proces przycinania screenshota i pokazuje efekt. Szczerze mówiąc, my nie widzimy różnicy na korzyść rozwiązania prezentowanego przez influencerkę. Według niej chodzi o światło, które sprawia, że obraz wygląda lepiej, ale przecież to jest dokładnie takie samo.

W komentarzach przeczytamy, że mnóstwo osób ma podobne spostrzeżenia. Według nich chodzi o "dziwną obróbkę", którą stosuje iPhone podczas robienia zdjęć. Wczytując się dalej w komentarze, ludziom nie podoba się szczegółowość zdjęć, a robienie zrzutu ekranu łagodzi niedoskonałości, zapewne przez zastosowanie niskiej jakości podglądu. Niektórzy porównują podgląd aplikacji fotograficznej do zastosowania filtra upiększającego.

Internauci proponują również inne rozwiązanie – nagranie krótkiego wideo i zrobienie zrzutu ekranu. Efekt jest podobny, lecz nie ma wówczas na zdjęciu widocznych strzałek do rozszerzenia lub zwężenia kąta widzenia obiektywu.

Po wyłączeniu efektu Smart HDR, zdjęcia na iPhone'ie mogą wyglądać lepiej — zwłaszcza portrety,
Po wyłączeniu efektu Smart HDR, zdjęcia na iPhone'ie mogą wyglądać lepiej — zwłaszcza portrety,© Fotoblogia

Dopiero w którymś z kolei komentarzu przeczytaliśmy o efekcie HDR, który faktycznie rozbija cienie. Być może o to właśnie chodziło Madrigal. Ale zaraz, chwileczkę. To można wyłączyć z poziomu ustawień iPhone’a. Wystarczy wejść w ustawienia aparatu i na samym dole odznaczyć opcję "Inteligentny HDR". Wówczas pozbędziemy się dziwnych kolorów i spłaszczonego wyglądu zdjęć, a zachowamy ostrość i wyższą rozdzielczość obrazów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)