Uważaj na kurierów. Jak dobrze przygotować sprzęt fotograficzny do wysyłki?
Każdy z nas doświadczył jakiejś nieprzyjemnej sytuacji z kurierami albo pocztą. O ile zostawianie awizo czy zostawienie paczki u sąsiada to standard, to rzucanie przesyłkami nie mieści mi się w głowie. Zwłaszcza, jeśli zamówiliśmy drogi obiektyw, a na opakowaniu jest informacja z prośbą o zachowanie ostrożności.
Nieprzyjemna niespodzianka i latający obiektyw
Filmik, który możecie zobaczyć pod spodem, zamieścił fotograf Greg Riegler. Nagrała go kamerka zamontowana przy drzwiach wejściowych do domu.
Fedup with the Fedex... Delivery fail... Thanks for throwing my $1500 lens.
Widzimy na nim, kuriera, któremu niespecjalnie chciało się podejść, by wręczyć paczkę adresatowi. Mężczyzna rzuca paczkę, której huk mocno słychać na filmie, po czym wraca do samochodu po urządzenie do przyjmowania odbioru. W środku był obiektyw Canona, warty 1500 dolarów, czyli około 6 tysięcy złotych.
Nikt nie podszedł do drzwi, by odebrać paczkę, więc panowie (podczas powrotu dołączył drugi kurier) podnoszą opakowanie i odchodzą.
Greg Riegler napisał na Reddicie, że kontaktował się z firmą kurierską. Dostał informację, że mężczyzna w czapce i okularach dopiero się uczy. Greg wspomina, że nie rozumie, jak komuś może nie zależeć na pracy już na początku swojej kariery. Wystarczyło przejść kilka metrów i położyć paczkę, po czym wrócić po urządzenie.
Fotograf nagrał rozpakowywanie paczki, by pokazać ewentualne zniszczenia i móc wystąpić do firmy kurierskiej o odszkodowanie. Na szczęście drzwiom, ani obiektywowi nic się nie stało. Ta sytuacja podkreśla, jak ważne jest odpowiedni zabezpieczenie sprzętu przy wysyłce.
Jak dobrze przygotować paczkę do wysyłki?
Często odbieram i wysyłam paczki ze sprzętem fotograficznym. Czasem zdarza się, że nie mogę się skontaktować z kurierem, czasem paczka zostanie zostawiona w punkcie zbiorczym bez informacji, a kilka razy zdarzyło mi się, że gdyby nie pancerne wręcz opakowanie, to sprzęt by nie przetrwał. Pamiętajcie, że nasze paczki trafiają do sortowni i na wszelkich taśmociągach mogą się trochę pokiereszować. Przede wszystkim wy musicie zadbać o to, by przesyła dotarła do odbiorcy nienaruszony.
Jeśli wysyłacie sprzęt w oryginalnym opakowaniu, nie oszczędzajcie. Zawińcie oryginalny karton w folię (choćby spożywczą) i dobierzcie odpowiednie drugie opakowanie, w którym znajdzie się miejsce na folię bąbelkową, gazety lub ekologiczny kartonowy wypełniacz.
Z obiektywem lub aparatami warto obchodzić się jak z jajkiem. Gdy już wygodnie leży w wypełniaczu i zamkniecie karton, upewnijcie się, że jest dobrze zaklejony. Zawsze, gdy wysyłam sprzęt w ten sposób, owijam dodatkowo karton czarną folią i oklejam dookoła taśmą klejącą, by na pewno nic się nie rozwinęło.
Czerwona naklejka z napisem ”NIE RZUCAĆ” na pewno pomoże na każdym etapie podróży paczki – przy załadunku, sortowaniu oraz dostawie. Przynajmniej w teorii. Pamiętajcie, by na liście przewozowym wypełnić rubrykę z deklarowaną wartością przesyłki, by móc ubiegać się o odszkodowanie w razie uszkodzenia paczki.
Jeśli dopełniliście wszystkich formalności, a paczka została dobrze zabezpieczona, możecie mieć nadzieję, że kurierzy uszanują wszystkie informacje, a sprzęt dotrze do adresata w całości.