Vincent Van Gogh na zdjęciu z 1887 roku

Vincent Van Gogh na zdjęciu z 1887 roku

Vincent Van Gogh na zdjęciu z 1887 roku
Marcin Falana
22.06.2015 14:25, aktualizacja: 26.07.2022 19:34

Zdjęcie grupowe z 1887 roku jest prawdopodobnie pierwszym zdjęciem Vincenta Van Gogh. Jeżeli eksperci się nie mylą mężczyzna z fajką, trzeci od lewej to legendarny artysta we własnej osobie.

Na łamach magazynu L’Oeil de la Photographie francuski ekspert Serge Plantureux pisze, że zdjęcia przykuło jego uwagę, gdy zostało przywiezione do niego przez dwie osoby, które zakupiły je podczas kupna nieruchomości.

Obraz

Właściciele od dawna byli zainteresowani artystami z XIX w i wierzyli, że rozpoznali twarze na zdjęciu. Możliwe, że jedną z osób przy stole był, ktoś kogo twarz nie była znana.

Obraz

Plantureux i kilku innych ekspertów fotograficznych zaczęli dokładnie badać zdjęcie, które było przymocowane do kawałka czarnego kartonu. Starali się ustalić fotografa, miejsce i inne okoliczności wykonania zdjęcia. Mimo że nie znaleźli konkretnych dowodów Plantureux i inni badacze są zgodni, że na zdjęci widnieje rzeczywiście Van Gogh ze swoimi przyjaciółmi.

Zdjęcie zostało wystawione na aukcji w Romantic Agnoy w Brukseli. Według notki z aukcji zdjęcie zostało stworzone przez Jules Antoine i przedstawia Van Gogha z grupą przyjaciół. Wartość zdjęcia oszacowano na 120 000 - 150 000 euro. Ostateczna cena sprzedaży nie została ujawniona.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)