W Chester na świat przyszło rzadkie bongo wschodnie. Zobacz, jak wygląda

W Chester na świat przyszło rzadkie bongo wschodnie. Zobacz, jak wygląda09.10.2019 11:29
W Chester na świat przyszło rzadkie bongo wschodnie. Zobacz, jak wygląda
Źródło zdjęć: © © Chester Zoo / MEGA / FORUM

Ogród zoologiczny w brytyjskim Chester świętuje narodziny kolejnego rzadkiego zwierzęcia. Ośrodek jest znany z dbania i rozmnażania zagrożonych gatunków. Tym razem mamy do czynienia z pięknym afrykańskim ssakiem – bongo.

Czym jest bongo leśne?

Bongo leśne jest największą leśną antylopą ze wszystkich zamieszkujących afrykańskie lasy tropikalne oraz Dolinę Kongo. Bez problemu można je rozpoznać, dzięki charakterystycznemu zmiennemu umaszczeniu – brązowe ciało jest pokryte białymi pasami. Samce mają większe rogi, lecz występują one również u samic. Ssak ma w kłębie do 1,3 metra wysokości i dochodzi do 2,5 metra długości. Samice osiągają wagę do 235 kilogramów, samce natomiast nawet do 405 kg.

Bongo leśne są zagrożone wyginięciem na skutek nadmiernych polowań. W przeciągu ostatnich 10 lat, gatunek został niemalże kompletnie wybity. Jego rogi i mięso są niesamowicie wartościowe.

418155088599923346
Źródło zdjęć: © © Chester Zoo / MEGA / FORUM

W przyrodzie, bongo dzieli tereny z okapi oraz słoniami afrykańskimi. We wschodniej Afryce, żyje zaledwie około 70 przedstawicieli tego gatunku. Kilka okazów bongo leśnego możecie spotkać z polskich ogrodach zoologicznych – w Opolu oraz Warszawie.

Rzadkie zwierzę urodziło się w Chester

W środę, 4 września 2019 roku na świat przyszło malutkie bongo. Jego matką jest samica Safi, której była to pierwsza ciąża. Maleństwo jest pierwszym okazem, które urodziło się w niewoli od 11 lat. ZOO w Chester prowadzi specjalne programy odbudowy populacji krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt. Za europejski program rozmnażania ssaków opowiada dr Nick Davis.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]
Wschodnie bongo jest ekstremalnie zagrożonym gatunkiem. Myśl o tym, że populacja tego wspaniałego ogromnego, pięknego zwierzęcia jest tak mała, przeraża. Boimy się, że na wolności żyje tylko 70 dorosłych przedstawicieli tych ssaków.

Misją ZOO jest ochrona bongo wschodniego przed wyginięciem. Młode źrebię jest niezwykle ważne, ponieważ może przysłużyć się programowi odbudowy populacji w przyszłości. Na razie ono i jego wielkie uszy muszą jeszcze trochę podrosnąć. Najbliższe tygodnie zwierzę spędzi z matką pod baczną obserwacją naukowców.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)