W jaki sposób data i godzina pojawiały się na odbitkach?

W jaki sposób data i godzina pojawiały się na odbitkach?
Justyna Kocur-Czarny

16.10.2019 06:39, aktual.: 26.07.2022 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanim dane EXIF na dobre zagościły w fotografii cyfrowej, drukowana na odbitkach data i godzina były niemałą innowacją. Być może pamiętacie charakterystyczne pomarańczowe cyferki w rogu zdjęcia. Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób się tam pojawiały?

W latach 90 XX wieku, aparaty na film mogły zapisywać datę zrobienia zdjęcia na błonie światłoczułej, która później była widoczna na odbitce. Dzięki temu podczas przeglądania albumu od razu widać było, kiedy zdjęcie zostało wykonane. Poniższy film wyjaśnia, jakiej technologii użyto do tej operacji.

Ponieważ data znajdowała się na negatywie, fizyczne elementy systemu musiały być bardzo małe i rzeczywiście takie były. Wewnątrz obudowy znajdował się malutki projektor LCD z niewielką żarówką, która zapalała się za każdym razem, gdy nacisnąłeś spust migawki.

How a film camera superimposes the date onto photos

Moduł daty w aparacie nie dotykał bezpośrednio kliszy, dlatego samo wyświetlenie daty nie pozwoliłoby na zapisanie jej na negatywie. Moduł musiał być projektorem, który tworzył obraz daty na filmie z bardzo niewielkiej odległości.

Do osiągnięcia tak małego oddalenia, źródłem światła była żarówka wielkości ziarna. Umieszczono ją w pewnej odległości i za pomocą lustra nakierowano promień światła na kliszę. Więcej na temat tego, jak data była zapisywana na zdjęciu, dowiecie się z powyższego filmu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiblogiInspiracje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także