W każdej minucie do oceanów trafia ciężarówka plastiku. Nowy projekt Von Wonga

Masowa produkcja plastiku zaczęła się na początku XX wieku. Od tamtego czasu wyprodukowano miliardy ton tworzyw sztucznych. Większość z nich, po jednorazowym użyciu, trafia do świetnika. Wielkie korporacje odpowiedzialne za produkcję ich ogromnych ilości karmią nas informacjami o recyklingu, ale prawda jest taka, że 90 procent plastiku nie jest poddawana przetworzeniu.
Masowa produkcja plastiku zaczęła się na początku XX wieku. Od tamtego czasu wyprodukowano miliardy ton tworzyw sztucznych. Większość z nich, po jednorazowym użyciu, trafia do świetnika. Wielkie korporacje odpowiedzialne za produkcję ich ogromnych ilości karmią nas informacjami o recyklingu, ale prawda jest taka, że 90 procent plastiku nie jest poddawana przetworzeniu.
Źródło zdjęć: © © Benjamin Wong / [blog.vonwong.com](https://blog.vonwong.com/truckloadofplastic/)
Monika Homan

18.09.2018 07:47, aktual.: 18.09.2018 09:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejny projekt Benjamina Von Wonga porusza coraz głośniejszy temat zanieczyszczenia oceanów plastikiem. W każdej minucie do wód trafia ilość tworzyw sztucznych odpowiadająca, która ledwie zmieści się na pakę ciężarówki.

Ostatecznym "śmietnikiem", do jakiego trafia plastik, są oceany. Co roku kończy tam około 8 milionów ton plastikowych śmieci. Problem zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi jest coraz głośniejszy. Poruszył go również Benjamin Von Wong. Fotograf znany jest z tego, że za pomocą zdjęć porusza palące, trudne problemy naszego świata.
Ostatecznym "śmietnikiem", do jakiego trafia plastik, są oceany. Co roku kończy tam około 8 milionów ton plastikowych śmieci. Problem zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi jest coraz głośniejszy. Poruszył go również Benjamin Von Wong. Fotograf znany jest z tego, że za pomocą zdjęć porusza palące, trudne problemy naszego świata.© © Benjamin Wong / [blog.vonwong.com](https://blog.vonwong.com/truckloadofplastic/)
Zdjęcia zrobione przez Benjamina obrazują jak wiele plastiku ląduje w oceanach zaledwie co minutę. Przypomnijcie sobie jak wygląda wypełniona po brzegi śmieciarka, która zabiera spod waszych domów śmieci z żółtych kontenerów - tyle plastiku trafia do oceanów co 60 sekund, każdej godziny, każdego dnia, przez cały rok. Zdjęcia Benjamina Wonga są apelem, ale nie do nas, konsumentów, a do wielkich korporacji, takich jak  Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Unilever, Starbucks, Procter & Gamble i McDonald’s. Wielkie firmy często nie zostawiają nam wyboru. Możemy kupić produkt zapakowany w plastik, albo wcale go nie kupić.
Zdjęcia zrobione przez Benjamina obrazują jak wiele plastiku ląduje w oceanach zaledwie co minutę. Przypomnijcie sobie jak wygląda wypełniona po brzegi śmieciarka, która zabiera spod waszych domów śmieci z żółtych kontenerów - tyle plastiku trafia do oceanów co 60 sekund, każdej godziny, każdego dnia, przez cały rok. Zdjęcia Benjamina Wonga są apelem, ale nie do nas, konsumentów, a do wielkich korporacji, takich jak  Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Unilever, Starbucks, Procter & Gamble i McDonald’s. Wielkie firmy często nie zostawiają nam wyboru. Możemy kupić produkt zapakowany w plastik, albo wcale go nie kupić.© © Benjamin Wong / [blog.vonwong.com](https://blog.vonwong.com/truckloadofplastic/)
Plastik zalał świat i jest dosłownie wszędzie, nawet w najbardziej dzikich zakątkach świata. Zjadają go zwierzęta, a te zjadamy często my. Drobinki plastiku są też w wodzie, którą pijemy. Kiedy będziecie wyrzucać następnym razem reklamówkę wypełnioną plastikowymi butelkami po napojach i wodzie, pomyślcie, że mała część tych tworzyw może trafić na wasz stół.
Plastik zalał świat i jest dosłownie wszędzie, nawet w najbardziej dzikich zakątkach świata. Zjadają go zwierzęta, a te zjadamy często my. Drobinki plastiku są też w wodzie, którą pijemy. Kiedy będziecie wyrzucać następnym razem reklamówkę wypełnioną plastikowymi butelkami po napojach i wodzie, pomyślcie, że mała część tych tworzyw może trafić na wasz stół.© © Benjamin Wong / [blog.vonwong.com](https://blog.vonwong.com/truckloadofplastic/)
Niektóre kraje podjęły już walkę z plastikiem - w Niemczech wprowadzono kaucję za plastikowe butelki, w Anglii zakaz sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek do napoi i patyczków do uszu, a u nas rząd wprowadził obowiązkową opłatę za plastikowe torby.
Niektóre kraje podjęły już walkę z plastikiem - w Niemczech wprowadzono kaucję za plastikowe butelki, w Anglii zakaz sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek do napoi i patyczków do uszu, a u nas rząd wprowadził obowiązkową opłatę za plastikowe torby.© © Benjamin Wong / [blog.vonwong.com](https://blog.vonwong.com/truckloadofplastic/)

Również Komisja Europejska podjęła pracę nad ograniczeniem produkcji tworzyw sztucznych. Produkty jednorazowego użytku z plastiku mają zostać objęte zakazem sprzedaży, będą one musiały być wytwarzane z bardziej przyjaznych środowisku materiałów.

To co my możemy zrobić, żeby przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia, to starać się nie kupować napoi w plastikowych butelkach i nie korzystać z jednorazowych foliówek w sklepie. Wychodząc z domu nalejmy sobie wody do butelki wielokrotnego użytku i weźmy ze sobą płócienną torbę.
To co my możemy zrobić, żeby przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia, to starać się nie kupować napoi w plastikowych butelkach i nie korzystać z jednorazowych foliówek w sklepie. Wychodząc z domu nalejmy sobie wody do butelki wielokrotnego użytku i weźmy ze sobą płócienną torbę.© © Benjamin Wong / [blog.vonwong.com](https://blog.vonwong.com/truckloadofplastic/)
Obraz
© © Benjamin Wong / [blog.vonwong.com](https://blog.vonwong.com/truckloadofplastic/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także