W każdym człowieku jest coś ze zwierzęcia - studyjne portrety Andrew McGibbona

Andrew McGibbon jest fotografem kreatywnym i artystycznym z Londynu. Specjalizuje się w fotografowaniu zwierząt w oświetleniu błyskowym. Jak mówi, jego życie znacznie się zmieniło od kiedy zaczął fotografować. Również jego motywacja i styl pracy przeszły ogromne zmiany. Zawsze jednak stara się wprowadzać do swoich prac nieco surrealizmu i znajome tematy przedstawiać w niezwyczajny sposób.
Andrew McGibbon jest fotografem kreatywnym i artystycznym z Londynu. Specjalizuje się w fotografowaniu zwierząt w oświetleniu błyskowym. Jak mówi, jego życie znacznie się zmieniło od kiedy zaczął fotografować. Również jego motywacja i styl pracy przeszły ogromne zmiany. Zawsze jednak stara się wprowadzać do swoich prac nieco surrealizmu i znajome tematy przedstawiać w niezwyczajny sposób.
Źródło zdjęć: © © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Monika Homan

19.10.2018 07:31, aktual.: 19.10.2018 09:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwierzęta od zawsze towarzyszą ludzkości. Poprzez fotografię Andrew McGibbon pokazuje związek pomiędzy nimi, a ludźmi i doszukuje się cech, które nas upodabniają do zwierząt. Jego studyjne portrety są niesamowite.

Pierwsze 12 lat spędził na fotografii komercyjnej, głównie modowej i reklamowej. W 2012 roku zaczął odkrywać człowieczeństwo przez pryzmat zwierząt i skoncentrował się bardziej na eksploracji naukowej poprzez sztukę.
Pierwsze 12 lat spędził na fotografii komercyjnej, głównie modowej i reklamowej. W 2012 roku zaczął odkrywać człowieczeństwo przez pryzmat zwierząt i skoncentrował się bardziej na eksploracji naukowej poprzez sztukę.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Andrew jest typem romantyka. Podczas tworzenia** emocje i wyobraźnie ceni sobie bardziej, niż racjonalność**. Wierzy, że pod społeczną maską, która definiuje ludzkość, leży królestwo magii i tajemnicy.
Andrew jest typem romantyka. Podczas tworzenia** emocje i wyobraźnie ceni sobie bardziej, niż racjonalność**. Wierzy, że pod społeczną maską, która definiuje ludzkość, leży królestwo magii i tajemnicy.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
  • Jeśli pozwolisz sobie podążać za wyobraźnią i puścisz wodze fantazji, możesz spodziewać się nieoczekiwanych wyników - mówi.
Ludzie nie rozwijali się w izolacji. Zawsze mieliśmy kontakt z naturą i dzikimi zwierzętami. Jeśli cofnąć się wystarczająco daleko, sami nimi byliśmy. Dlatego też Andrew fotografuje zwierzęta, które nie zastanawiają się nad śmiercią i nie opłakują zmarłych, które nie znają pojęcia sztuki, ani przemocy - tak jak kiedyś ludzie.
Ludzie nie rozwijali się w izolacji. Zawsze mieliśmy kontakt z naturą i dzikimi zwierzętami. Jeśli cofnąć się wystarczająco daleko, sami nimi byliśmy. Dlatego też Andrew fotografuje zwierzęta, które nie zastanawiają się nad śmiercią i nie opłakują zmarłych, które nie znają pojęcia sztuki, ani przemocy - tak jak kiedyś ludzie.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Wierzę, że w każdym punkcie naszego rozwoju możemy znaleźć zwierzę, zarówno w naszej poszerzającej się świadomości, jak i w naszym rozwoju społecznym, możemy znaleźć gatunek, który odegrał kluczową rolę. Nauczyliśmy się współpracy z wilkiem, dowiedzieliśmy się o naszej przyszłej śmierci od sępa, węże wślizgnęły się do naszych opowieści, a krokodyl przypomina nam, że jesteśmy jedynie najnowszym owocem starożytnego świata - opowiada Andrew.
Wierzę, że w każdym punkcie naszego rozwoju możemy znaleźć zwierzę, zarówno w naszej poszerzającej się świadomości, jak i w naszym rozwoju społecznym, możemy znaleźć gatunek, który odegrał kluczową rolę. Nauczyliśmy się współpracy z wilkiem, dowiedzieliśmy się o naszej przyszłej śmierci od sępa, węże wślizgnęły się do naszych opowieści, a krokodyl przypomina nam, że jesteśmy jedynie najnowszym owocem starożytnego świata - opowiada Andrew.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Jego dzieła przypominają nam także o odpowiedzialności, za dobro stworzeń, z którymi dzielimy świat. Dlatego powinniśmy patrzeć na nie z podziwem.
Jego dzieła przypominają nam także o odpowiedzialności, za dobro stworzeń, z którymi dzielimy świat. Dlatego powinniśmy patrzeć na nie z podziwem.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Ulubione projekty Andrew to te** z wilkami i kajmanem.** Powstały one na żywo przed publicznością w Londynie. Andrew odtworzył proces twórczy tak, żeby ludzie mogli go zobaczyć. Podczas dwóch wydarzeń nazwanych "Animal Lectures", w których elementy sesji zdjęciowej zostały przedstawione w sposób teatralny, na żywo i bez edycji. Dla fotografa, to doświadczenie było bardzo satysfakcjonujące.
Ulubione projekty Andrew to te** z wilkami i kajmanem.** Powstały one na żywo przed publicznością w Londynie. Andrew odtworzył proces twórczy tak, żeby ludzie mogli go zobaczyć. Podczas dwóch wydarzeń nazwanych "Animal Lectures", w których elementy sesji zdjęciowej zostały przedstawione w sposób teatralny, na żywo i bez edycji. Dla fotografa, to doświadczenie było bardzo satysfakcjonujące.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Zainteresowany genetycznym rozwojem człowieka, Andrew zrobił sobie test głębokiego pochodzenia. Dowiedział się z niego, że jego genetyczna linia sięgała do środkowej Mongolii podczas neolitu, około 8000 lat temu.
Zainteresowany genetycznym rozwojem człowieka, Andrew zrobił sobie test głębokiego pochodzenia. Dowiedział się z niego, że jego genetyczna linia sięgała do środkowej Mongolii podczas neolitu, około 8000 lat temu.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
  • Oznacza to, że moi przodkowie byli częścią plemion, które były odpowiedzialne za oswajanie i modyfikowanie wilków. To może być powód, dla którego tak ciągnie mnie do psów i traktuje je jak swoich towarzyszy, podczas gdy moi przyjaciele pochodzenia południowoamerykańskiego nie mają takich odczuć. Chodzi o pamięć genetyczną. W pewnym sensie "ja" byłem tam, podczas neolitycznej rewolucji - opowiada Andrew.
Pierwszym projektem były zdjęcia koni. Pierwszym i zarazem najtrudniejszym. Studio było budowane w różnych gospodarstwach i stajniach, więc wymagało to bardzo dużo pracy. Projekt powstał latem w Południowej Afryce, więc dodatkowym utrudnieniem były upały.
Pierwszym projektem były zdjęcia koni. Pierwszym i zarazem najtrudniejszym. Studio było budowane w różnych gospodarstwach i stajniach, więc wymagało to bardzo dużo pracy. Projekt powstał latem w Południowej Afryce, więc dodatkowym utrudnieniem były upały.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Podczas sesji Andrew stara się zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwierząt, jak i osób, które biorą w niej udział. W kwestii oświetlenia błyskowego fotograf był bardzo ostrożny, szczególnie gdy chodzi o konie, aby ich nie stresować, ale nigdy nie było problemu. Zwierzęta zdawały się w ogóle nie zauważać błysków.
Podczas sesji Andrew stara się zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwierząt, jak i osób, które biorą w niej udział. W kwestii oświetlenia błyskowego fotograf był bardzo ostrożny, szczególnie gdy chodzi o konie, aby ich nie stresować, ale nigdy nie było problemu. Zwierzęta zdawały się w ogóle nie zauważać błysków.© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)

Podczas zdjęć z kajmanami na planie było trzech treserów, a i same zwierzęta nie były największe, więc było bezpiecznie. Mniej bezpieczne były węże, aby zminimalizować ryzyko na planie znajdował się tylko jeden wąż na raz. Jak mówi Andrew, jeszcze mu się nie zdarzyło, żeby znalazł się w realnym niebezpieczeństwie.

Więcej zdjęć Andrew możecie zobaczyć na jego stronie internetowej oraz
Więcej zdjęć Andrew możecie zobaczyć na jego stronie internetowej oraz© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Obraz
© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Obraz
© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Obraz
© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Obraz
© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Obraz
© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Obraz
© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Obraz
© © Andrew McGibbon /[andrewmcgibbon.co](https://www.andrewmcgibbon.co/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)