W maseczce czy bez? Zobacz, jak zasłona działa podczas kaszlu
Debaty na temat tego, czy chodzić w maseczce czy bez niej trwają od samego początku pandemii. Mimo tego, że w Polsce obowiązują konkretne zalecenia, ludzie często je lekceważą. Jeśli macie wątpliwości, czy należy nosić maseczkę czy też nie, obejrzyjcie ten film
Już ponad miesiąc nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej. 30 maja 2020 roku zostały zniesione liczne nakazy z 16 kwietnia 2020 roku, lecz nie wszystkie. W sklepach, kościołach, komunikacji miejskiej lub w miejscach, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu 2 metrów od drugiej osoby wciąż należy zasłaniać ust i nos. Dodatkowo jeżdżąc tramwajami lub autobusami powinniśmy stale zajmować co drugie miejsce.
Wiele osób lekceważy zalecenia, a przyrosty zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wciąż rosną. Do dziś (2.07.2020 r.) w Polsce zostało zarażonych ponad 35 tysięcy osób, z czego ponad 22 tysiące wyzdrowiały, a prawie 1,5 tysiąca zmarło. Tylko 1 lipca 2020 roku poinformowano o 382 zakażeniach i ponownie pojawiają się wzrosty.
Seeing is Believing: Researchers Test Effectiveness of Facemasks and Social Distancing
Na filmiku zrealizowanym przez Politechnikę na Florydzie widać, jaki wpływ mają maseczki na "zasięg rażenia" kaszlu. Jawnie z niego wynika, że jakakolwiek bariera mechaniczna umieszczona na wysokości nosa i ust ogranicza to, jak daleko mogą dolecieć zarazki. Dobrze jest mieć tę myśl w głowie, gdy wchodzicie do pojazdów komunikacji miejskiej, sklepu lub innego miejsca, gdzie zasłanianie ust i nosa wciąż jest obowiązkowe, albo wiecie, że nie będziecie mogli zachować bezpiecznego dystansu.
Klip jest w rzeczywistości symulacją kasłania. Do jego nagrania został wykorzystany specjalny manekin, wizualizacja nie opiera się na systemie Schlierena, którego używa m.in. NASA do badania aerodynamiki. Zamiast tego zobaczymy laserowe światła oraz mieszankę wody i gliceryny, która wydobywa się z ust modela.
Z filmiku wynika, że małe cząsteczki z nieograniczonego niczym kaszlu potrafią dolecieć aż na odległość 4 metrów w przeciągu 1,5 minuty i utrzymują się w powietrzu przez kolejne kilka. Daje to pogląd na sytuację potencjalnego zarażenia, gdy przebywamy w jednym pomieszczeniu z osobami, które kaszlą lub kichają.
Krótko mówiąc – jeśli nie macie problemów z oddychaniem ani innych przeciwskazań do zasłaniania ust i nosa, po prostu to róbcie. Zawsze można zainwestować w przyłbicę, która również jest skuteczną i dopuszczoną w używaniu barierą. Zróbcie to dla innych, tak po ludzku.